Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
predám jačmeň
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2012-07-26
závažie na Zetor super 35 a 50
závažie na Zetor super 35 a 50
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-19

Cena mlieka je rekordne vysoká PDF Tlačiť Email
Vysoký dopyt na domácom aj európskom trhu sa odrazil na výraznom náraste nákupných cien mlieka, ako aj odbytových cien mliečnych výrobkov. Nákupná cena mlieka stúpla až na 9,75 Sk/kg. Odbytové ceny produktov, najmä masla, sušeného odtučneného mlieka a Eidamskej tehly sa výrazne upevnili.

V septembri tohto roka dosiahla priemerná nákupná cena surového kravského mlieka (priemer za všetky nákupné triedy) historické maximum 9,75 Sk/kg. V porovnaní s augustom 2007 sa prudko zvýšila (+4,4 percenta). Medziročne sa dokonca upevnila ešte výraznejšie, až o 5,1 percenta. Nákupná cena sa pohybovala v rozpätí od 9,65 (oblasť trhu stred) do 9,91 Sk/kg (oblasť trhu východ).

K zvýšeniu ceny mlieka prispeli okrem nárastu obsahu zložiek mlieka (tuk a bielkoviny) aj pokles nákupu neštandardného mlieka (viac ako o 18 percent). Nákupné ceny mlieka sa v septembri oproti augustu v jednotlivých kvalitatívnych triedach posilnili od 3,9 do 4,8 percenta.

Viac bielkovín aj tuku

V porovnaní s augustom 2007 sa nákup mlieka znížil o 4,9 percenta, na 78 555 ton, medziročne sa však zvýšil o 1,6 percenta. Priemerný obsah bielkovín v surovom kravskom mlieku sa v porovnaní s minulým mesiacom zvýšil o 3,4 percenta a obsah tuku o 5,5 percenta. Na celkovom nákupe mlieka v septembri sa podieľalo mlieko Q. triedy 43,1 percentami, 1. trieda kvality tvorila 51,8 percenta a neštandardného mlieka bolo 5,1 percenta.

Konzumné mlieko

V tomto roku sa priaznivo vyvíjala produkcia niektorých mliečnych výrobkov, najmä konzumného mlieka, kyslomliečnych výrobkov, sušeného odtučneného mlieka a masla. Vysoký dopyt na domácom aj zahraničnom trhu sa odrazil najmä na produkcii sušeného odtučneného mlieka (SOM), ktorá v medziročnom porovnaní stúpla najvýraznejšie (+44,7 percenta), na 6,6 tisíca ton. SOM sa výborne predávalo hlavne kvôli historicky vysokej cene na európskom trhu. Sušeného plnotučného mlieka (SPM) sa v tomto roku (I. až IX. mesiac) vyrobilo 4,2 tisíca ton (-1,9 percenta).

Konzumného mlieka sa vyrobilo (I. až IX. mesiac) spolu 182,5 tisíca ton, čo je v medziročnom porovnaní o 3,6 percenta viac. Na produkcii konzumného mlieka sa 71,4 percentami podieľalo trvanlivé mlieko, ktorého výroba sa v porovnaní s vlaňajškom zvýšila až o 11,7 percenta.

Syry a kyslomliečne výrobky

Produkcia syrov však v tomto roku poklesla, spolu sa ich vyrobilo (bez tavených) 33,6 tisíca ton, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka až o 6 percent menej.

Produkcia kyslomliečnych výrobkov (vrátane jogurtov) od januára do konca septembra v porovnaní s rokom 2006 vzrástla o 9,1 percenta, na 42,5 tisíca ton.
Jogurtov sme od začiatku roka do konca septembra vyrobili 25,8 tisíca ton (medziročný nárast 8,9 percenta). Z celkovej produkcie kyslomliečnych výrobkov tvorili v tomto roku jogurty 60,8 percenta.

Smotana a maslo

Produkcia konzumnej smotany mala v porovnaní s rokom 2006 klesajúci trend, celkový objem výroby bol za uvedené obdobie 24,9 ton (-1,1 percenta).

Masla sa vyprodukovalo spolu 5,8 tisíca ton, čo bolo o 6,3 percenta viac ako vlani (január až september).
Ing. Katarína Pracharová, Ing.Tesfu Weldesenbert, PhD.
PPA_-ATIS
(Roľnícke noviny, č. 45, 9. novembra 2007)

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >ZETOR 5340
john deere walking tractor

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten