Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

diferencial kompletný na Zetor
diferencial kompletný na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-01-10
zetor5748
zetor5748
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-07-26
PREDAM TAHANU REZACKU
PREDAM TAHANU REZACKU
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-03-08

Sója patrila medzi lídrov trhu, ale ani káva sa nenechala zahanbiť PDF Tlačiť Email
Október sa na trhoch s obilninami niesol v znamení výborného počasia, ktoré zaručovalo farmárom dobré podmienky na zber úrody. Prekvapujúco však predaje farmárov nestlačili ceny nadol, ale väčšina obilnín si v minulom mesiaci znovu polepšila. Dôvodom bol najmä prudko sa oslabujúci dolár. Ten sa znovu prepadával do nových miním voči euru, čo priťahovalo pozornosť zahraničných nákupcov amerických obilnín. Keďže sa väčšina komodít obchoduje v dolároch, oslabovanie americkej meny zlacňuje nákupy týchto komodít. Výsledkom je zvýšený dopyt po nich a z toho vyplývajúca rastúca cena.

Sója napriek nepresvedčivému začiatku mesiaca znovu patrila medzi lídrov na trhu. Nahor ju ťahala najmä prudko rastúca cena ropy, ktorá vytvárala nové historické nominálne maximá a na tejto vlne sa vyviezlo aj veľa komodít. Vplyv ropy na sóju, kukuricu alebo cukor narastá zároveň s rastúcim vplyvom biopalív. Produkcia alternatívnych palív každým rokom stúpa a pri súčasných extrémne vysokých cenách ropy záujem ľudí o ne ešte rastie. Každý rast ceny ropy preto sprevádza aj rast dopytu po alternatívnych palivách a tým odvodene rastú aj ceny komodít, ktoré sa používajú na ich výrobu. Sójový olej je pritom jednou z hlavných surovín na výrobu bionafty a jeho rastúca cena napomáha aj zdražovaniu samotnej sóje.

Kvôli nižšiemu nasadeniu sóje v USA sa v tomto roku očakáva tiež nižšia úroda, čo v kombinácii so silným dopytom je takisto jedným z hlavných faktorov rastu ceny. Aj v októbri americké ministerstvo pre poľnohospodárstvo (USDA) znovu znížilo svoj odhad úrody o 215 miliónov bušelov oproti septembrovému odhadu. Výsledkom bol nárast ceny do viac ako trojročných maxím.

Takisto kukurica zažila začiatkom októbra mohutné výpredaje, tie však nezmenili „býčiu“ atmosféru na trhu. Obchodníci napriek prebiehajúcemu zberu úrody pokračovali v nákupoch kukurice. Prehnane sa dá povedať, že na trhu medzi komoditami vládne boj o pôdu. Kukurice v tomto roku vysadili v USA najviac od roku 1944, ani to však nie je dosť. Ak si na budúci rok neudrží nasadenú plochu z tohto roku, tak by jej koncoročné zásoby mali klesnúť do rekordných miním. Dôvodom je hlavne neutíchajúci silný dopyt po tejto komodite.

Kukurica je nielen obľúbenou surovinou v potravinárskom priemysle, ale aj krmovinou pre dobytok a ošípané, a takisto v čoraz väčšej miere surovinou na výrobu etanolu. Etanolový priemysel v USA stále expanduje, v tomto roku by mal dosiahnuť nové rekordné úrovne. Takýto silný dopyt tlačí cenu kukurice nahor a keď k tomu pripočítame oslabovanie amerického dolára, výsledok nie je prekvapujúci. Mesačný nárast ceny o dve percentá nie je síce prevratný, ak si však odmyslíme prudké výpredaje na začiatku októbra, cena stúpala nepretržite tri týždne za sebou!

Zahanbiť sa nenechala ani káva. Prudký nárast zaznamenala Robusta, keď na trhu panovali obavy o veľkosť budúcoročnej úrody. Dlhodobé suchá v Brazílii znamenali riziko poškodenia úrody, ktorá sa nachádzala v kľúčovej fáze kvitnutia.

Presne opačné problémy mal však Vietnam, takisto jeden z hlavných producentov menej kvalitnej kávy Robusty na svete. Tamojším farmárom znepríjemňovali život silné záplavy. Milovníkom spomenutej pochúťky tak už zostáva len dúfať, že sa počasie umúdri, ináč môžu v najbližších mesiacoch hlbšie načrieť do vrecka.
Michal Májek
FlMEX Capital
(Roľnícke noviny, č. 46, 16. novembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Valtra 6550 Hitech II
Zetor 25K  - v provozu

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten