Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 207
   Dnes: 266
   Za mesiac: 5708
   Celkom: 402254

noimage
Kupim-psenicu
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2009-09-23
TATRA 815 AD28 autožeriav ÄKD
TATRA 815 AD28 autožeriav ČKD
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-01-10
noimage
OBALOVACKA
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2007-10-11

Eura sa vraj nemáme báť PDF Tlačiť Email
Z analýz Národnej banky Slovenska (NBS) vyplýva, že prijatie spoločnej európskej meny euro bude mať na našich poľnohospodárov a potravinárov neutrálny vplyv. Na stretnutí s predstaviteľmi zväzov a s podnikateľmi, združenými v Slovenskej poľnohospodárskej komore, to povedal guvernér centrálnej banky Ivan Šramko. BRATISLAVA. Vstup SR do eurozóny bude mať pre našich podnikateľov viacero výhod. V prípade agropotravinárskeho komplexu to budú predovšetkým nižšie náklady na kapitál

„Malé a stredné subjekty, ktoré podnikajú v poľnohospodárstve, očakávajú náklady vo výške 0,2 percenta zo svojho obratu. Keďže existuje úzka súvislosť medzi konkurenčnou schopnosťou a vývojom kurzu, náklady na zavedenie eura môžu byť v konečnom dôsledku nižšie ako prípadné kurzové straty. Týkať sa budú prevažne podnikov, ktoré vo veľkom rozsahu realizujú hotovostné platby a využívajú komplexné finančné informačné systémy,“ uviedol I. Šramko.

Ako ďalej guvernér konštatoval, väčšina podnikov v prieskume potvrdila, že od zavedenia eura očakáva zvýšenie svojho obratu i zisku. Priestor na rast by sa mal otvoriť najmä v organizáciách so stredne vysokou technologickou náročnosťou. Okrem priamych nákladov spojených s prechodom na euro väčšina podnikateľov neočakáva žiadne väčšie nevýhody.

„Poľnohospodárske podniky môžu očakávať relatívne nízke priame náklady. V odvetví na druhej strane poklesnú transakčné náklady a v prípade exportérov sa odstráni kurzové riziko. To sa prestane vzťahovať aj na príjem dotácií z Európskej únie, čo možno označiť za ďalšie pozitívum z hľadiska agropotravinárskeho komplexu“, uviedol guvernér NBS.

Splnenie maastrichtských kritérií, ktoré podmieňujú zavedenie eura, považuje centrálna banka za reálne, ale zatiaľ nie celkom isté. Šanca na jeho prijatie nebola podľa I. Šramka nikdy lepšia ako teraz, pretože finančné trhy i relevantné medzinárodné inštitúcie sú presvedčené, že Slovenská republika ho v roku 2009 zavedie.

V tomto duchu sa vyjadrila nielen Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ale aj Medzinárodný menový fond a viaceré ratingové agentúry. Stopercentnú istotu však budeme mať až na budúci rok v júli, kedy by malo padnúť definitívne rozhodnutie v Rade Európy. Ešte predtým sa budú spracovávať konvergenčné správy, ktorých obsah veľa napovie o reálnosti tohto kroku. Jasnejšie vo veci by teda Slovenská republika mohla mať už v jarných mesiacoch budúceho roka.

„Poľnohospodárstvo a výroba potravín sa však nachádzajú v zložitej situácii“, povedal Jaromír Matoušek z UniCredit Bank Slovensko. Podľa neho v nich nízky odbyt a realizačné ceny zapríčiňujú dlhodobú stagnáciu a nevyrovnané hospodárske výsledky. Alokácia investičných zdrojov nie je efektívna vo vzťahu k obstarávacím ani investičným cenám. Významne sa presadzuje oligopolné až monopolné postavenie obchodných reťazcov a celkom absentuje silná základňa obchodných štruktúr a veľkoskladov na farmárskej báze. Európska agrárna politika nedostatočne reaguje na vplyvy klimatických zmien a rozvoj trhov.

„To všetko robí toto odvetvie nielen veľmi citlivým, ale aj zraniteľným. Preto by bolo potrebné riešiť problematiku premyslene a cieľavedomo. Okrem iného si to vyžaduje iniciovať napríklad spracovanie komplexných projektov na založenie nových sústav hospodárenia. Agrárna politika by mala prejsť z útlmových schém na rozvojové a nové rámce si vyžaduje aj finančná sústava, najmä z hľadiska zábrany škôd a poistenia negatívnych klimatických vplyvov“, pripomenul J. Matoušek.
Ivan Javor
(Roľnícke noviny, č. 46, 16. novembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor 7745 + Unia TUR 4+1
john deere 2007

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten