Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

minibager Bobcat 325
minibager Bobcat 325
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-01-10
PRAGA V3S AD 080 autožeriav
PRAGA V3S AD 080 autožeriav
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2014-08-05
brzdove platnicky LKT
brzdove platnicky LKT
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2012-12-12

Podpory a znalostná ekonomika PDF Tlačiť Email
V rámci Európskeho týždňa vedy sa v Nitre uskutočnila konferencia s názvom Perspektívy rozvoja vedy a techniky na Slovensku do roku 2015. Jej hlavným cieľom bolo predstaviť možnosti naplnenia vládneho dokumentu Dlhodobý zámer štátnej vednej a technickej politiky, ale na konferencii bol aj priestor na diskusiu k tejto problematike. NITRA. „Transformácia rezortnej vedecko-výskumnej základne prebiehala od roku 1990. Z pôvodných dvadsaťjeden rezortných výskumných organizácií zostalo len päť. Znížil sa aj počet pracovníkov rezortného výskumu - z 3120 na 1061. Počet výskumných pracovníkov sa pritom za posledných sedemnásť rokov znížil z 1 310 na 456, čo je už menej, ako odporučil zahraničný audit z roku 1997, urobený v rámci programu Phare,“ konštatoval Jozef Konôpka, predseda Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied.

Na nedostatok finančných prostriedkov v odvetví vedy a výskumu poukázal Mikuláš Látečka, rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Problém však vidí aj v štruktúre týchto zdrojov.

„V roku 2006 sme riešili 270 výskumných projektov, ktoré boli podporované z národných grantových agentúr, a 50 projektov medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce s celkovou dotáciou takmer 70 miliónov korún. Nemôžeme byť ale spokojní so štruktúrou týchto zdrojov, ani s ich celkovou výškou. Len necelých desať percent financií bolo z medzinárodných zdrojov, čo je v porovnaní s ostatnými krajinami relatívne málo,“ povedal Mikuláš Látečka.

Medzi priority vládneho kabinetu patrí aj podpora poľnohospodárstva. Prostredníctvom médií sa pritom obyvateľom podsúvajú tvrdenia, že v poľnohospodárstve dochádza k samoúčelnému prejedaniu zdrojov.

„Podpory, ktoré poľnohospodárstvo dostáva, v skutočnosti neobmedzujú rozvoj znalostnej ekonomiky, ale prispievajú k jeho pozitívnej stimulácii. Súčasná agrárna technika, pôdoochranné technológie, ochrana rastlín a živočíchov pred škodcami a chorobami i mnohé ďalšie aspekty spojené s agropotravinárskym komplexom sú výsledkom systematickej práce domácich i zahraničných vedecko-výskumných tímov a inštitúcií,“ myslí si Ivan Oravec, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Juraj Huba
(Roľnícke noviny, č. 47, 23. novembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >john deere 6810 6205 6200 5400
zetor 5211 i tur cz2.

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten