Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 207
   Dnes: 269
   Za mesiac: 5711
   Celkom: 402257

predné závažie
predné závažie
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-19
Z7745
Z7745
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2008-05-05
noimage
Predam
( / Mechanizácia)
2012-06-01

Podpory a znalostná ekonomika PDF Tlačiť Email
V rámci Európskeho týždňa vedy sa v Nitre uskutočnila konferencia s názvom Perspektívy rozvoja vedy a techniky na Slovensku do roku 2015. Jej hlavným cieľom bolo predstaviť možnosti naplnenia vládneho dokumentu Dlhodobý zámer štátnej vednej a technickej politiky, ale na konferencii bol aj priestor na diskusiu k tejto problematike. NITRA. „Transformácia rezortnej vedecko-výskumnej základne prebiehala od roku 1990. Z pôvodných dvadsaťjeden rezortných výskumných organizácií zostalo len päť. Znížil sa aj počet pracovníkov rezortného výskumu - z 3120 na 1061. Počet výskumných pracovníkov sa pritom za posledných sedemnásť rokov znížil z 1 310 na 456, čo je už menej, ako odporučil zahraničný audit z roku 1997, urobený v rámci programu Phare,“ konštatoval Jozef Konôpka, predseda Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied.

Na nedostatok finančných prostriedkov v odvetví vedy a výskumu poukázal Mikuláš Látečka, rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Problém však vidí aj v štruktúre týchto zdrojov.

„V roku 2006 sme riešili 270 výskumných projektov, ktoré boli podporované z národných grantových agentúr, a 50 projektov medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce s celkovou dotáciou takmer 70 miliónov korún. Nemôžeme byť ale spokojní so štruktúrou týchto zdrojov, ani s ich celkovou výškou. Len necelých desať percent financií bolo z medzinárodných zdrojov, čo je v porovnaní s ostatnými krajinami relatívne málo,“ povedal Mikuláš Látečka.

Medzi priority vládneho kabinetu patrí aj podpora poľnohospodárstva. Prostredníctvom médií sa pritom obyvateľom podsúvajú tvrdenia, že v poľnohospodárstve dochádza k samoúčelnému prejedaniu zdrojov.

„Podpory, ktoré poľnohospodárstvo dostáva, v skutočnosti neobmedzujú rozvoj znalostnej ekonomiky, ale prispievajú k jeho pozitívnej stimulácii. Súčasná agrárna technika, pôdoochranné technológie, ochrana rastlín a živočíchov pred škodcami a chorobami i mnohé ďalšie aspekty spojené s agropotravinárskym komplexom sú výsledkom systematickej práce domácich i zahraničných vedecko-výskumných tímov a inštitúcií,“ myslí si Ivan Oravec, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Juraj Huba
(Roľnícke noviny, č. 47, 23. novembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor 8011 tunig
VALTRA + NEW HOLLAND TM 165

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten