Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

ochranný rám na zetor super 35,50
ochranný rám na zetor super 35,50
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-10-21
â¬7.800 .John Deere 6.430 - 2006
€7.800 .John Deere 6.430 - 2006
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-11-19
kapota na Zetor 6911
kapota na Zetor 6911
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-26

Príroda sa nedá podplatiť ani dotáciami PDF Tlačiť Email
Na Zemplíne sa pestovanie zeleniny v ostatných rokoch sústreďuje na obidva brehy rieky Ondavy. Kým pred pätnástimi rokmi tu dominovala zeleninárska veľkovýroba, dnes sa tomuto odvetviu venujú výlučne súkromne hospodáriaci roľníci na oveľa menších výmerách. MORAVANY. „Suché obdobia práve sa končiaceho roka, najmä v jarných mesiacoch, ale aj májové mrazy sa, našťastie, negatívne neprejavili na všetkých druhoch zeleniny. Mali sme dobrú úrodu cibule, ktorú sme pestovali na troch hektároch, ale spokojní sme aj s úrodou paradajok. Cibuľa sa predávala dobre, ale oproti minulosti bol po nej prekvapujúco menší dopyt. Relatívne dobrú cenu mali aj paradajky,“ hovorí Milan Kovaľ z obce Moravany, ktorý podniká v zeleninárstve spolu s manželkou Zlaticou.

Manželia Kovaľovci nemali s odbytom zeleniny problémy, pretože už niekoľko rokov majú stálych a spoľahlivých odberateľov. Ukazuje sa však, že v budúcnosti problémy mať môžu, ale z iného, oveľa prozaickejšieho dôvodu. Pestovanie zeleniny je náročná práca a vyžaduje si veľa pracovitých rúk. A práve tých je z roka na rok menej.

„Ľudia odchádzajú sa prácou do západnej Európy. Východné Slovensko, a zvlášť Zemplín, sa vyprázdňuje a pracovitých rúk je málo. Pestovanie zeleniny je pritom vo veľkej miere závislé od ručnej práce,“ konštatuje Milan Kovaľ.

Manželia z Moravian sú už niekoľko rokov známi pestovatelia zemiakov, ktoré sa zo zemplínskych polí pomaly vytrácajú. V tomto roku pestovali zemiaky na 16 hektároch, ale s ich zberom mali veľké problémy.

„Úroda zemiakov bola v tomto roku dobrá. Podarilo sa nám ich aj predať za primeranú cenu, ale do ich zberu negatívne zasiahla príroda. Mokrá jeseň ovplyvnila kvalitu zemiakového chotára. Bol podmáčaný, a preto som nemohol s technikou vyjsť na pole a tak mi na ňom ostali dva hektáre nevyoraných zemiakov. Je to strata, ale s ňou musí každý poľnohospodár rátať. Ukazuje sa, že v budúcnosti sa nevyhneme investíciám do kvalitnej zberovej techniky - zemiakových kombajnov – ktorá umožní pozberať úrodu v čo najkratšom čase a s čo najmenšími stratami,“ povedal Milan Kovaľ.

Zaujímavý názor má moraviansky zeleninár aj na agrárne podpory z Európskej únie. „Mnohí ľudia nám dotácie vyčítajú. Myslia si, že sú to zbytočne vyhodené peniaze. Ja osobne po nich netúžim. Dotácie sú mocenský nástroj štátu a Európskej únie a poľnohospodári za ne ťažko platia. Podpory totiž často vytvárajú prostredie na manipuláciu s cenami dopestovaných komodít. To sa môže obrátiť práve proti tým, ktorí ich dostávajú. Ak chce slovenský poľnohospodár obstáť v silnej konkurencii, musí viac investovať, pričom nie vždy sa mu to vráti vo forme zisku. V poľnohospodárstve má totiž rozhodujúce slovo príroda, ktorá sa nedá podplatiť žiadnymi dotáciami," dodáva Milan Kovaľ.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 47, 23. novembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >CLAAS XERION TRAC VC ORIGINAL VIDEO SUPER...!!!
John Deere 9530

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten