Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

MASSEY FERGUSON
MASSEY FERGUSON
( / Mechanizácia)
2009-03-15
ZABEROVE RETAZE
ZABEROVE RETAZE
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2010-10-07
Predám diskové brány IH 4m
Predám diskové brány IH 4m
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2013-09-26

Podporia vývoz bravčoviny PDF Tlačiť Email
BRUSEL. Európska komisia v pondelok navrhla a Rada ministrov v utorok schválila rozsiahlejšiu podporu exportu bravčového mäsa. Kým doteraz Európska únia podporovala len vývoz spracovaného mäsa, teraz sa má proexportná podpora týkať aj nespracovaného mäsa. Súbežne s tým však EK navrhuje zrušiť podporu súkromného skladovania, ktorú zaviedla koncom októbra. Jej cieľom bolo stiahnuť prebytky bravčového mäsa z trhu, pričom zatiaľ skončilo v skladoch asi 85-tisíc ton bravčoviny.

Podľa komisie sa vzhľadom na problémy, ktorým čelia európski chovatelia ošípaných, javí byť podpora súkromného skladovania ako nedostatočné opatrenie.

„Poľnohospodárov okrem rastúcich cien krmív poškodzuje aj slabý dolár, ktorý na svetových trhoch zvýhodňuje chovateľov zo Spojených štátov, z Kanady či z Brazílie, teda hlavných konkurentov európskych producentov bravčoviny,“ konštatovala komisárka pre poľnohospodárstvo Mariánn Fischerová - Boelová.

„Podpora vývozu môže európskemu trhu pomôcť. Ak sa prebytky vyvezú mimo únie, povedie to k zvýšeniu cien jatočných ošípaných, ktoré sú v súčasnosti mimoriadne nízke,“ povedal Pavel Krejčík, riaditeľ českého odbytového družstva Centroodbyt.

Českí chovatelia podľa neho súkromné skladovanie príliš nevyužili, pretože nemajú prostriedky na to, aby mäso zmrazili u inej firmy a predali ho až neskôr. To isté možno povedať aj o slovenských chovateľoch. Podľa údajov z Pôdohospodárskej platobnej agentúry o podporu súkromného skladovania bravčového mäsa u nás zatiaľ nikto nepožiadal.
ČTK
(Roľnícke noviny č. 48, 30. novembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >john deere 6810 6205 6200 5400
Valtra T140

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten