Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  9 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 16
   Za mesiac: 5990
   Celkom: 377938

noimage
Predam rastlinne produkty
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2009-12-24
NOVÃ 2009 JCB 535-95 AGRI SUPER
NOVÉ 2009 JCB 535-95 AGRI SUPER
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-04-05
noimage
Balíkované seno - predaj
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2012-08-14

Mäsokombinát obmedzil nákup ošípaných PDF Tlačiť Email
Mäsokombinát PM Zbrojníky, ktorý v tomto roku ovládla investičná skupina Penta, obmedzuje nákup ošípaných. Žeby noví majitelia so skúsenosťami vo finančných operáciách precenili svoje schopnosti podnikať s produktmi dennej spotreby? BRATISLAVA. Poľnohospodárske družstvo v Kalnej nad Hronom s takmer 7-tisíc ošípanými patrí medzi ich najväčších chovateľov v okrese Levice. Nedávno si však museli zo dňa na deň hľadať nového odberateľa. Dlhodobý partner - PM Zbrojníky - od nich totiž prestal v septembri odoberať ošípané.

„Radi by sme dodávali ošípané do Zbrojníkov, lebo sú blízko. Ťažko však povedať, ako sa situácia u nich vyvinie. Najskôr zatvorili bitúnok a zvieratá nechali porážať v Dunajskej Strede, teraz na Myjave. Pokiaľ viem, berú niečo od dánskych chovateľov na Slovensku, od nás však momentálne nič“" uviedol Juraj Varsányi, predseda PD Kalná nad Hronom.

Ako chovatelia s dobrými výsledkami sa neobávajú, že by nemali komu ošípané predávať, ale spolupráca s odberateľom v rámci okresu im vyhovovala. Medzi poľnohospodármi v tomto regióne sa však šepká, že mäsokombinát má asi problémy s odbytom.

„Myslím si, že nebude pre nás problém od 1. januára 2008, pokiaľ PM Zbrojníky nebude odoberať ošípané, dodávať ich inde. Ale bola by škoda, keby tento mäsokombinát mal problémy, lebo je to jeden z posledných potravinárskych podnikov v okrese,“ konštatuje J. Varsányi na margo spomenutých úvah.

Odkedy im vedenie PM Zbrojníky oznámilo, aby si hľadali nového odberateľa, predávajú ošípané do Lučenca. „Od septembra Zbrojníky neodobrali od nás ani jednu ošípanú. Na druhej strane musím kvitovať, že za všetko, čo sme im dodali do septembra, riadne zaplatili. V tomto smere sa zachovali seriózne. Akurát nevieme, čo bude ďalej," dodal J. Varsányi.

V okrese Levice sa pred časom chovalo niekoľko desiatok tisíc ošípaných. V súčasnosti sa chovajú už len asi v troch - štyroch podnikoch. „Možno v budúcnosti, keď budú chcieť deti z okolia Levíc vidieť živé prasa, budú musieť zájsť až do Bojníc, kde je najbližšia zoologická záhrada,“ dodal s istým nadsadením Juraj Varsányi.

Ako je to s obmedzovaním nákupu ošípaných sme sa spýtali aj v PM Zbrojníky. Podľa Igora Piskuna, generálneho riaditeľa spoločnosti, predaj ich výrobkov má stúpajúcu tendenciu a v poslednom období získali niekoľko nových významných odberateľov. „Náš trhový podiel pri predaji čerstvého mäsa sa zvyšuje a tomu zodpovedá aj nákup ošípaných, ktorý tvorí asi 50 percent z celkového objemu nášho nákupu. Ošípané pritom kupujeme predovšetkým od domácich chovateľov,“ tvrdí I. Piskun.

Iná situácia je podľa neho pokiaľ ide o mäso určené na výrobnú spotrebu. „Výrobná surovina je komodita, a v tomto prípade rozhoduje ekonomika. Pokiaľ dokážeme výrobné mäso nakúpiť lacnejšie, ako ho sami dokážeme vyprodukovať pri rozrábke, tak ho nakupujeme, respektíve naopak. V tomto prípade sa orientujeme podľa aktuálnej situácie na trhu a tomu prispôsobujeme aj nákup ošípaných,“ vysvetľuje I. Piskun.

Všetky zmluvy ohľadne nákupu ošípaných, ktoré mali podpísané s dodávateľmi, podľa neho dodržali a naďalej dodržiavajú. „Nerobíme žiadne rozdiely medzi slovenskými a dánskymi chovateľmi. Jediným kritériom pri nákupe je kvalita a cena,“ uviedol I. Piskun.
Peter Fillo
(Roľnícke noviny č. 48, 30. novembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >zetor 6340 bfe 3 szántás (kukorica)
Massey Ferguson 8480 tractor traktor in action!!

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten