Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

Zetor 16145
Zetor 16145
( / Mechanizácia)
2008-12-01
KEMBRIDZSKE VALCE
KEMBRIDZSKE VALCE
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2018-08-17
lišta do ramien
lišta do ramien
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-07-07

Mäsokombinát obmedzil nákup ošípaných PDF Tlačiť Email
Mäsokombinát PM Zbrojníky, ktorý v tomto roku ovládla investičná skupina Penta, obmedzuje nákup ošípaných. Žeby noví majitelia so skúsenosťami vo finančných operáciách precenili svoje schopnosti podnikať s produktmi dennej spotreby? BRATISLAVA. Poľnohospodárske družstvo v Kalnej nad Hronom s takmer 7-tisíc ošípanými patrí medzi ich najväčších chovateľov v okrese Levice. Nedávno si však museli zo dňa na deň hľadať nového odberateľa. Dlhodobý partner - PM Zbrojníky - od nich totiž prestal v septembri odoberať ošípané.

„Radi by sme dodávali ošípané do Zbrojníkov, lebo sú blízko. Ťažko však povedať, ako sa situácia u nich vyvinie. Najskôr zatvorili bitúnok a zvieratá nechali porážať v Dunajskej Strede, teraz na Myjave. Pokiaľ viem, berú niečo od dánskych chovateľov na Slovensku, od nás však momentálne nič“" uviedol Juraj Varsányi, predseda PD Kalná nad Hronom.

Ako chovatelia s dobrými výsledkami sa neobávajú, že by nemali komu ošípané predávať, ale spolupráca s odberateľom v rámci okresu im vyhovovala. Medzi poľnohospodármi v tomto regióne sa však šepká, že mäsokombinát má asi problémy s odbytom.

„Myslím si, že nebude pre nás problém od 1. januára 2008, pokiaľ PM Zbrojníky nebude odoberať ošípané, dodávať ich inde. Ale bola by škoda, keby tento mäsokombinát mal problémy, lebo je to jeden z posledných potravinárskych podnikov v okrese,“ konštatuje J. Varsányi na margo spomenutých úvah.

Odkedy im vedenie PM Zbrojníky oznámilo, aby si hľadali nového odberateľa, predávajú ošípané do Lučenca. „Od septembra Zbrojníky neodobrali od nás ani jednu ošípanú. Na druhej strane musím kvitovať, že za všetko, čo sme im dodali do septembra, riadne zaplatili. V tomto smere sa zachovali seriózne. Akurát nevieme, čo bude ďalej," dodal J. Varsányi.

V okrese Levice sa pred časom chovalo niekoľko desiatok tisíc ošípaných. V súčasnosti sa chovajú už len asi v troch - štyroch podnikoch. „Možno v budúcnosti, keď budú chcieť deti z okolia Levíc vidieť živé prasa, budú musieť zájsť až do Bojníc, kde je najbližšia zoologická záhrada,“ dodal s istým nadsadením Juraj Varsányi.

Ako je to s obmedzovaním nákupu ošípaných sme sa spýtali aj v PM Zbrojníky. Podľa Igora Piskuna, generálneho riaditeľa spoločnosti, predaj ich výrobkov má stúpajúcu tendenciu a v poslednom období získali niekoľko nových významných odberateľov. „Náš trhový podiel pri predaji čerstvého mäsa sa zvyšuje a tomu zodpovedá aj nákup ošípaných, ktorý tvorí asi 50 percent z celkového objemu nášho nákupu. Ošípané pritom kupujeme predovšetkým od domácich chovateľov,“ tvrdí I. Piskun.

Iná situácia je podľa neho pokiaľ ide o mäso určené na výrobnú spotrebu. „Výrobná surovina je komodita, a v tomto prípade rozhoduje ekonomika. Pokiaľ dokážeme výrobné mäso nakúpiť lacnejšie, ako ho sami dokážeme vyprodukovať pri rozrábke, tak ho nakupujeme, respektíve naopak. V tomto prípade sa orientujeme podľa aktuálnej situácie na trhu a tomu prispôsobujeme aj nákup ošípaných,“ vysvetľuje I. Piskun.

Všetky zmluvy ohľadne nákupu ošípaných, ktoré mali podpísané s dodávateľmi, podľa neho dodržali a naďalej dodržiavajú. „Nerobíme žiadne rozdiely medzi slovenskými a dánskymi chovateľmi. Jediným kritériom pri nákupe je kvalita a cena,“ uviedol I. Piskun.
Peter Fillo
(Roľnícke noviny č. 48, 30. novembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >NEW CLAAS TRACTOR AXION IS WORKING
Wystawa w Sitnie

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten