Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

CLAAS LEXION 540
CLAAS LEXION 540
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-05-21
noimage
PREDAM BROSKYNE
(Rastlinná výroba / Iné)
2011-08-09
Sklá na Zetor nové
Sklá na Zetor nové
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-19

Prvá príde na rad modernizácia fariem - už čoskoro PDF Tlačiť Email
Pre poľnohospodárov, ktorých miera investovania je závislá od podporných zdrojov z Európskej únie, sa skončilo niekoľkomesačné obdobie neistoty. Výbor pre rozvoj vidieka Európskej komisie nám totiž v uplynulom týždni konečne schválil Program rozvoja vidieka na roky 2007 - 2013. BRATISLAVA, Počas tohto sedemročného obdobia budeme môcť čerpať z rozpočtu Európskej únie 1,969 miliardy eur a ďalších 0,593 miliárd eur pôjde zo štátneho rozpočtu SR. Uvedené podpory sa budú rozdeľovať prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EAFRD) a jeho štyroch osí. Pre poľnohospodárov sú pritom „najzaujímavejšie“ prvé dve.

Os 1 je zameraná na zvýšenie konkurenčnej schopnosti poľnohospodárstva a lesného hospodárstva, pričom na opatrenia zaradené do tejto osi je vyčlenených takmer 835,5 milióna eur. Os 2 je orientovaná na zlepšenie životného prostredia krajiny a pripadne na ňu vyše 1,242 miliárd eur.

Čaká sa na metodiku

„Koncom prvého decembrového týždňa (6 - 7. decembra) by sa mal zísť monitorovací výbor, ktorý schvaľuje harmonogram zverejňovania výziev pre jednotlivé opatrenia a, pravdaže, aj metodickú príručku. Tá bude obsahovať presné podmienky, pravidlá a hodnotiace kritériá pre posudzovanie predložených projektov. Jej súčasťou bude aj disketa s návodom a vzormi pre ich vypracovanie. Príručka je pritom už prakticky hotová, potrebujeme len doladiť niektoré veci so sociálnymi partnermi,“ povedal koncom minulého týždňa Ľubomír Miček, generálny riaditeľ Sekcie rozvoja vidieka Ministerstva pôdohospodárstva SR.

Zároveň nám potvrdil, že ako prvé sa budú prijímať projekty v rámci Osi l, konkrétne na opatrenia Modernizácia fariem a Pridávanie hodnoty do poľnohospodárskych produktov a produktov lesného hospodárstva. Zdôraznil pritom, že chcú, aby výzva na predkladanie projektov bola zverejnená čo najskôr.

„Predpokladám, že by to mohlo byť v polovici decembra, prípadne hneď začiatkom budúceho roku. Presný termín totiž závisí od toho, ako rýchlo schváli monitorovací výbor metodickú príručku. Platobná agentúra je pripravená hneď na druhý deň po jej schválení zverejniť výzvu,“ konštatoval Ľ. Miček.

Tri v jednom

Projekty v rámci prvej výzvy sa budú môcť podávať do konca marca, respektíve do konca apríla 2008. Potom bude mať platobná agentúra tri mesiace na posúdenie predložených projektov. Za tým nasleduje uzatváranie zmlúv s úspešnými žiadateľmi, pričom tí môžu hneď po podpise žiadať o peniaze. „Chcel by som pritom zdôrazniť, že preplácať sa budú faktúry vystavené už po l. januári 2007,“ zdôraznil Ľ. Miček.

V prvom kole predkladania žiadostí na vyššie spomenuté opatrenia bude možné žiadať o prostriedky vyčlenené na roky 2007 - 2009, čo predstavuje celkovú sumu 295,232 milióna eur (z verejných zdrojov), teda asi 9,43 miliardy korún. Z toho na opatrenie Modernizácia fariem pôjde 197,432 milióna eur (asi 6,3 mld. Sk) a na opatrenie Pridávanie hodnoty do poľnohospodárskych produktov je vyčlenených 97,8 mil. eur (asi 3,13 mld. Sk).

Ak sa vyčlenené prostriedky v prvom kole nevyčerpajú, tak v lete by sme vyhlásili druhé kolo. No ak sa vyčerpajú, tak najbližšie kolo bude možné vyhlásiť až v roku 2010,“ dodal Ľ. Miček.
Roman Turčan
(Roľnícke noviny č. 48, 30. novembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >zetor 6340 bfe-3 szántás szentpálon
Claas Axion Komfort Technik

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten