Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

Predám kosaÄky
Predám kosačky
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-12-03
noimage
Odstúpim lízing a úver.
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-09-04
Darujem dve maÄiatka
Darujem dve mačiatka
(Živočíšna výroba / Zvieratá)
2010-10-17

Vyrobíme menej bieleho zlata PDF Tlačiť Email
Výroba cukru na Slovensku sa zrejme zníži. Mnohí pestovatelia cukrovej repy totiž zamýšľajú skončiť s produkciou tejto komodity. BRATISLAVA. Pestovatelia repy mohli do 30. 11. 2007 požiadať o reštrukturalizačnú pomoc. Jej priznanie je podmienené tým, že prestanú pestovať repu pre cukrovar, s ktorým uzavreli zmluvu o dodávkach v minulom hospodárskom roku. Umožňuje to nariadenia Rady (ES) č. 320/2006, ktorým sa stanovuje dočasný režim pre reštrukturalizáciu cukrovarníckeho priemyslu v EÚ. Účelom je znížiť produkciu cukru v únii, k čomu sa cukrovary príliš nemali, a tak EK ťahá medové motúzy pod fúzy pestovateľom.

Pôdohospodárska platobná agentúra, ktorá prijímala žiadosti, nechce informovať o ich počte, odvolávajúc sa na nariadenie EK č. 968/2006, ktoré vraj zakazuje sprístupniť podrobnosti o žiadostiach pestovateľov tretej strane.


Záujem je veľký

Podľa prieskumu je medzi pestovateľmi záujem o ukončenie pestovania repy za odplatu veľký. Dostali by 10 percent z čiastky príslušnej reštrukturalizačnej pomoci, čo je 218,75 eur za tonu cukru, v prepočte 32 až 36 eur za tonu repy. K tomu im prináleží aj dodatočná platba pre pestovateľov vo výške 237,5 eur za tonu cukru.

Požiadať o reštrukturalizačnú pomoc však mohli len pre hospodársky rok 2008/2009. Okrem toho, schváliť sa môžu len žiadosti do úrovne 10 percent z kvóty na cukor pridelenej spracovateľskému podniku. Žiadosti sa prijímali v chronologickom poradí, pričom po prekročení spomenutého limitu 10 percent sa mali zamietnuť. Prijatím žiadostí pestovateľov sa pomerne zníži aj kvóta na cukor príslušnému spracovateľskému podniku.


Cukrovary ich prebijú

Podľa kuloárnych prieskumov v rámci Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska záujem dodávateľov repy pre Slovenské cukrovary Sereď reprezentuje asi 15-20 percent z kvóty cukrovaru a v prípade Považského cukru Trenčianska Teplá, kde sa doteraz neuzavreli rokovania v zmiešanej komisii, je to takmer 40 percent.

Očakáva sa, že oba cukrovary v tejto situácii využijú svoje právo a „prebijú“ žiadosti pestovateľov vlastnou žiadosťou o zníženie kvóty - ale len v objeme tesne nad desať percent. Tým podľa platných pravidiel zrušia všetky žiadosti pestovateľov a budú si môcť vybrať, ktorým pestovateľom umožnia odovzdať právo dodávky v rámci tohto zníženia. Podľa očakávania to umožnia najslabším, respektíve pestovateľom najviac vzdialeným od spracovateľského podniku.

Kvóta na výrobu cukru v SR, ktorá v hospodárskom roku 2007/2008 predstavuje 140 031 ton, sa tak ešte zníži.
Peter Fillo
(Roľnícke noviny, č. 49, 7. decembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Claas Lexion 600
John Deere 4320 Tractor Pulling

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten