Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
náhradné diely postrekovač
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-04-23
noimage
Repka olejná
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-09-13
RozmetaÄe na rozmetadlo rur-5
Rozmetače na rozmetadlo rur-5
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2010-03-29

Ceny krmív nekopírujú rast cien obilnín PDF Tlačiť Email
Zatiaľ čo októbrové ceny kŕmnej pšenice boli medziročne vyššie o viac ako 60 percent, kukurice o 92 percent a kŕmneho jačmeňa až o 123 percent, zdražovanie kŕmnych zmesí v rovnakom období vykázalo oveľa nižšiu dynamiku. BRATISLAVA. Ako povedal Juraj Horal z Pôdohospodárskej platobnej agentúry - Agrárnych trhových informácií Slovenska, kŕmne zmesi pre ošípané zdraželi v tom čase len asi o 19 až 20 percent a pre hydinu o 9 až 12 percent. V oboch prípadoch však klesol ich predaj - v sektore ošípaných takmer o štvrtinu a v segmente hydiny o 4 až 5 percent.

„Súvisí to s negatívnym vývojom ekonomiky živočíšnej výroby, poklesom počtov hospodárskych zvierat i trhovým správaním sa ich chovateľov. Ceny kŕmnych zmesí nemôžu logicky kopírovať vývoj cien kŕmnych obilnín. Ak aj odhliadneme od ich percentuálneho zastúpenia vo finálnych zmesiach, pre vlastný odber niektorí poľnohospodári dodávali krmovinárom obilniny za nižšie ako trhové ceny. Najhoršie sú na tom chovatelia bez vlastnej rastlinnej výroby, pretože na nich doľahol trhový nárast cien kŕmnych zmesí v plnom rozsahu“, uviedol Marián Uhrík, predseda Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností.

Ako informovala Svetlana Borecká z Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva, na Slovensku sa vlani vyrobilo 1,042 milióna ton kŕmnych zmesí. Z toho 41 percent tvorili zmesi pre ošípané, 32 percent pre hydinu, 26 percent pre hovädzí dobytok a zvyšok pre ostatné zvieratá.

Z dovozových komponentov dominoval sójový extrahovaný šrot, na ktorý pripadlo vyše 166-tisíc ton. Vo výrobnom procese sa spotrebovalo 711-tisíc ton kŕmnych zrnín, pričom až 44 percent tvorila pšenica a o 10 percent menej kukurica. Mierne - na 63,3 percenta - sa zvýšil podiel veľkoproducentov na úkor samovýrobcov kŕmnych zmesí.

„Vo svetovom krmovinárskom priemysle dominujú USA s ročnou produkciou 152 miliónov ton kŕmnych zmesí. Európska únia vlani vyrobila 141,7 milióna ton zmesí, takže tiež patrí medzi významných hráčov na medzinárodnej scéne. Tá sa bezprostrednej vyvíja podľa toho, ako sa mení štruktúra živočíšnej výroby,“ konštatovala S. Borecká.

Podľa M. Uhríka sa aj chovatelia hospodárskych zvierat musia pozerať na ekonomiku a rentabilitu chovateľských aktivít. Každý z nich vykonáva - alebo by mal - svoju činnosť za účelom tvorby zisku. A ten v mnohých prípadoch naďalej zostáva iba zbožným želaním slovenských poľnohospodárov, ktorí postupne obmedzujú svoje chovy. Najcitlivejší je už dlhší čas sektor ošípaných, hoci ani niektoré ďalšie momentálne neumožňujú efektívnejšie zhodnocovať vstupy.

„Kŕmenie predstavuje najvyššiu časť nákladových položiek živočíšnej výroby. V prípade produkcie bravčového alebo brojlerového mäsa, mlieka či vajec predstavujú náklady na kŕmenie až 60 percent z celkových nákladov. Preto akékoľvek zmeny cien krmív výrazne vplývajú na ekonomiku chovov. V niektorých prípadoch sa chovatelia snažia obmedziť aspoň časť týchto nákladov, čo však môže vyústiť do zhoršenia konverzie krmív. Ide o šetrenie na nesprávnom mieste, no pri celkovom vývoji sa nemožno čudovať, že poľnohospodári nechcú na živočíšnej výrobe prerábať toľko, koľko momentálne prerábajú,“ dodal M. Uhrík.
Ivan Javor
(Roľnícke noviny, č. 49, 7. decembra 2007
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >ZETOR 7745 Horal
John Deere

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten