Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

Predám traktor Goldoni Star 3050
Predám traktor Goldoni Star 3050
( / Mechanizácia)
2010-10-13
noimage
Predám ZETOR 10145 TURBO
( / Mechanizácia)
2015-05-29
Same Silver 160DT
Same Silver 160DT
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-07-11

Aj Česi chcú skrotiť obchodné reťazce PDF Tlačiť Email
Po viacerých neúspešných pokusoch uzrel v ČR svetlo sveta ďalší návrh zákona, ktorého ambíciou je skončiť s nekalými praktikami obchodných reťazcov. Predkladá ho Potravinárska komora, pričom účinnosť by mohol nadobudnúť už v budúcom roku. BRNO. Podstata návrhu je jednoduchá: do šiestich mesiacov od vstupu zákona do platnosti by obchodníci s obratom vyšším ako dve miliardy korún boli povinní vytvoriť si vlastný etický kódex. Jeho dodržiavanie by kontroloval Antimonopolný úrad ČR. V prípade, že by zistil nedostatky, mohol by obchodnému reťazcu uložiť pokutu vo výške 10 miliónov Kč, prípadne desatinu z ročného obratu.

Reťazce si nebudú môcť vynucovať prehnane vysoké poplatky za prijatie tovaru do predaja alebo za jeho umiestnenie v regáli. Budú sa musieť správať rovnako ku všetkým dodávateľom, a nebudú smieť dodatočne meniť podmienky dodávok.

„Naším cieľom je obmedziť nekalé praktiky obchodných reťazcov, ktoré vymáhajú od dodávateľov najrôznejšie poplatky za to, že ich tovar predávajú. Nehodláme však nikomu určovať ceny alebo predajné marže. Chceme, aby reťazce netlačili dodávateľov k neprimeraným zľavám, aby nezvýhodňovali niektorých dodávateľov, aby svoje požiadavky nepreháňali. Kľúčom k tomu je, že zákon donúti reťazce požiadavky zverejňovať, a všetko bude kontrolovať Antimonopolný úrad,“ povedal pre Hospodárske noviny Miroslav Toman, prezident Potravinárskej komory.

Návrh zákona vypracovali potravinári spoločne s pracovníkmi Antimonopolného úradu, takže hlavný problém podobných snáh, teda obvinenie z narúšania hospodárskej súťaže, by sa v tomto prípade nemal vyskytnúť. Už tradične má podporu poslancov z ČSSD a KSČM, diskusii sa nebránia ani poslanci ODS. Ochotní rokovať sú aj zástupcovia obchodných reťazcov: „Počkáme si na detaily návrhu. Ale Potravinárska komora na čele s M. Tomanom je pre nás serióznym partnerom pre vyjednávanie,“ povedal pre Hospodárske noviny Vesselin Barliev, hovorca siete Tesco.

Dodávatelia sa už dlhodobo sťažujú na neférové praktiky obchodníkov. Musia platiť za zaradenie svojho tovaru do sortimentu reťazca, za umiestnenie v regáli, za letáky, za akcie, za vysoké tržby v obchode, ba i za to, že reťazec postaví nový obchodný dom. V súčasnosti sa začalo vyjednávanie o cenách na budúci rok, pričom predajcovia presadzujú medziročné štvor -až šesťpercentné zvýšenie. Okrem toho vraj od výrobcov žiadajú, aby do ceny tovaru nepremietli vyššiu daň z pridanej hodnoty, ktorá má začať platiť od nového roka.
Markéta Brunnerová
(Roľnícke noviny, č. 49, 7. decembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >massey
Zetor race

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten