Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  9 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 14
   Za mesiac: 5988
   Celkom: 377936

hydraulika na Zetor
hydraulika na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2012-12-20
lišta do ramien
lišta do ramien
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-07-07
Predám traktor Goldoni Euro 40
Predám traktor Goldoni Euro 40
( / Mechanizácia)
2010-10-13

Geneticky modifikované plodiny sú na postupe PDF Tlačiť Email
V tomto roku po prvý raz dosiahla pestovateľská plocha geneticky modifikovaných rastlín (GMO) v Európe vyše 100-tisíc hektárov. V niektorých krajinách padli rekordy. Najväčší nárast zaznamenali vo Francúzsku, kde plocha obsiata GMO sa za sotva rok zvýšila štvornásobne. Ale podobný trend možno pozorovať aj v iných krajinách, napríklad v Španielsku, v Českej republike, Portugalsku či v Nemecku. Ako hovoria predstavitelia biotechnologického priemyslu, je to najlepší dôkaz toho, že európski poľnohospodári sa rozhodli pre GMO. A tiež, že sa presvedčili o tom, že tento druh rastlín je bezpečný pre životné prostredie.

„Tým padol mýtus, že pestovanie rastlín GMO v Európe sa neosvedčí, lebo ich neakceptujú a nebudú sa tešiť popularite,“ povedal pre BBC News Julian Little, predseda Agricultural Biotech Council, organizácie, ktorá reprezentuje šesť najvýznamnejších firiem zaoberajúcich sa pestovaním GMO pre komerčné ciele.

Avšak stále zaberajú neveľkú plochu európskych polí. Vlani to bolo len percento povrchu všetkých plôch kukurice. Je to jediná rastlina, ktorej geneticky modifikované odrody sa používajú v EÚ. Kukurica GM obsahuje gén, ktorý ju chráni pred nebezpečným škodcom. Na starom kontinente je určená na krmivo pre zvieratá.

V ústrety prívržencom GMO vychádza Európska komisia, ktorá nedávno prijala rozhodnutie o uvedení na trh produktov vyrobených z troch odrôd geneticky modifikovanej kukurice.

Ukázala sa aj zelená pre potraviny a krmivá z geneticky modifikovanej cukrovej repy. Možno sa preto domnievať, že popularita GMO v Európe bude naďalej rásť? Nie je to celkom isté. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sľúbil zákaz komerčného pestovania geneticky modifikovaných rastlín.

„Máme pochybnosti, pokiaľ ide o vplyv takých organizmov na ľudské zdravie a životné prostredie,“ povedal a dodal, že komerčné pestovanie GMO bude pozastavené, až pokým nebudú výsledky výskumov. Bude ich robiť špeciálne na tento účel vytvorená inštitúcia, ktorá má vzniknúť do konca roka.

GMO sú naďalej kontroverznou témou. Ich priaznivci presviedčajú, že táto technológia zvyšuje výnosy. O tom, že je bezpečná, má svedčiť fakt, že žiaden iný druh potravín nie je tak podrobne skúmaný.

Protivníci GMO zasa tvrdia, že sú nezdravé pre človeka i prostredie. Dôkazy na túto tému zozbieral vo svojej knihe Jeffrey M. Smith, riaditeľ amerického Inštitútu zodpovedajúcich technológií. Potraviny GMO sa podľa jeho názoru spájajú s tisíckami prípadov otráv a alergických reakcií u ľudí.
Vladimír Klobušický
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Crazy Zetor
Claas Mercator 75 Teil1

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten