Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

katalógy náhradnych dielov na Zetor
katalógy náhradnych dielov na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-26
noimage
Sejacky
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-02-22
Predám traktor ZETOR
Predám traktor ZETOR
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-04-18

November na svetových trhoch prial viacerým komoditám PDF Tlačiť Email
Pomohli tomu hlavne najmä faktory - silná ropa a slabý dolár. Tie pritiahli na trhy ďalších investorov, ktorí nakupovali vo väčšom množstve. Dopyt po komoditách tak zatiaľ nestráca na sile a pri slabnúcich finančných a akciových trhoch môžu byť práve komoditné trhy v centre pozornosti inštitucionálnych investorov. Úspešná kukurica

Úspešný mesiac, zavŕšený vytvorením nového päťmesačného maxima, má za sebou kukurica. Táto krmovina ťažila hlavne z extrémne silného dopytu po nej, ktorý sa prejavil vo výborných exportných číslach. Záujem o americkú kukuricu rastie a bol podporený aj oslabujúcim sa dolárom. Kukurica sa obchoduje práve v americkej mene a preto každé oslabenie dolára znamená aj jej lacnejšie nákupy zo strany zahraničných odberateľov. Doláru sa pritom v minulom mesiaci znovu nedarilo, keď sa prepadával do stále nových miním voči euru a takisto ďalším svetovým menám.

Druhým silným impulzom posledného rastu bol obrovský rast ceny ropy. Čierne zlato sa pokúsilo dokonca atakovať magickú hranicu 100 dolárov za barel, avšak bolo neúspešné. Takéto vysoké ceny ropy však znamenajú aj dobrý signál pre alternatívne palivá. Dopyt po nich sa zvyšuje, čo sa prejavuje odvodene aj na dopyte po surovinách, z ktorých sú produkované.

Kukurica sa používa na výrobu etanolu a etanolový priemysel v USA len za posledný rok vzrástol ohromným spôsobom. Stále nové a nové továrne odčerpávajú časť úrody kukurice, čím zvyšujú dopyt po nej. To má za následok tlak na nárast cien, ktorý sa prejavil aj v novembri. V kombinácii s rastom cien väčšiny poľnohospodárskych produktov sa dvíhala tiež kukurica, ktorá si nemôže dovoliť zaostať.


Sója by nemala zaostávať

Čoskoro sa farmári budú rozhodovať, ktoré obilniny vysejú na budúci rok a hlavným faktorom bude, samozrejme, cena. Pochopiteľne, že uprednostnia komodity s vyššou cenou na úkor lacnejších. Boj o vysiatu plochu sa tak začína a v ňom nesmie zaostávať ani sója. Obchodníci sa domnievajú, že v nastávajúcom roku bude kvôli obrovskému dopytu potrebné oveľa vyššie vysiatie sóje ako v tomto roku. V práve skončenej sezóne vysiali farmári oveľa viac kukurice na úkor spomenutej plodiny.

Dostatočne silný nárast ceny by však mohol prinavrátiť časť pôdy späť v prospech sóje, najmä keď silným faktorom v pozadí súčasného rastu ceny je Čína. Keď sa tento ázijský gigant a najľudnatejšia krajina sveta objaví na hociktorom trhu, tak spôsobí mohutné nákupy. A na trhu so sójou je v tomto roku prítomnosť Číny naozaj cítiť.

V dôsledku rastu životnej úrovne v krajine rastie aj dopyt po západných jedlách a zásoby sóje a sójových produktov sú na nízkych úrovniach. Čína to rieši nákupmi v USA: v tomto roku objednala už vyše 7 miliónov ton sóje, pričom za celý vlaňajšok to bolo 6,2 milióna ton. K tomu treba brať do úvahy aj prudký rast ceny ropy, ktorá takisto výrazne ovplyvňuje obchodovanie so sójou. Sójový olej sa totiž používa na výrobu alternatívneho paliva - bionafty, ktorá podobne ako kukurica ťaží z rastúceho celosvetového dopytu po týchto palivách. Výsledkom bol mesačný nárast o vyše 5 percent.


Kakao z Pobrežia Slonoviny

Úspešný mesiac s miernym nárastom malo za sebou aj kakao. Ešte na konci októbra sa objavili správy o problémoch s úrodou u najväčších svetových producentov na svete. Väčšina kakaa sa pestuje v rovníkovej Afrike, keď najväčším producentom je Pobrežie Slonoviny, nasledované Ghanou. Práve tieto krajiny hlásili problémy so šíriacim sa ochorením úrody, ktoré spôsobovalo vlhké a daždivé počasie. Výsledkom je úroda, ktorá síce prichádza na trh vo veľkom množstve, avšak v nízkej kvalite. Obchodníci sa obávajú takisto hrozby štrajku farmárov v Pobreží Slonoviny, ktorým sa nepáči, že tamojšia vláda zastavila poskytovanie dotácií a finančnej pomoci pre pestovateľov kakaa.

Výpadok produkcie kakaa z Pobrežia Slonoviny by bol pre potravinársky priemysel veľmi zlou správou, vedúcou k ďalšiemu rastu cien čokoládových produktov.
Michal Májek, FIMEX Capital
(Roľnícke noviny, č. 50, 14. decembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >



LS2008 720p video
Claas Jaguar Green Aye

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten