Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  8 Hostí

   Návštevy včera: 244
   Dnes: 4
   Za mesiac: 2720
   Celkom: 359270

Predám bencalor 16m3 s výdajným stojanom
Predám bencalor 16m3 s výdajným stojanom
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2015-09-16
náhradné diely na zetor lahkú nápravu
náhradné diely na zetor lahkú nápravu
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2012-09-20
2010 KUBOTA B2320
2010 KUBOTA B2320
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-06-08

Obilniny sú a zostanú strategickou komoditou PDF Tlačiť Email
Po vstupe Slovenska do Európskej únie došlo k zásadným zmenám na obilnom trhu. Ako však konštatovali viacerí odborníci na pôde Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva (VÚEPP) v Bratislave, nič to nemení na tom, že obilniny sú a zostanú strategickou komoditou. BRATISLAVA. Spoločná agrárna politika EÚ sa v obilninárstve prejavila v novej kvalite dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Dôležitými faktormi sa stali tiež klimatické zmeny, energetická politika, nárast cien vstupov a dopravných nákladov, výživové a zdravotné hľadiská, či stratégia nadnárodných obchodných reťazcov.

„Posilňovanie slovenskej koruny momentálne spôsobuje pri exporte zrnín straty vo výške 200 až 220 korún na tonu. Spoločenstvo umožňuje využívať aj systém intervenčných nákupov pšenice, jačmeňa a kukurice, no intervenčná cena 101,3 eur za tonu výrazne zaostáva za aktuálnymi trhovými cenami“, povedal Ivan Masár z VÚEPP.

Zámer využívať do roku 2010 až 5,75 percenta biopalív si vyžiada spracovať 290-tisíc ton kukurice, 380-tisíc ton pšenice, prípadne ich vzájomnú pomernú kombináciu. Záujem prvovýrobcov o pestovanie obilnín sa nevytráca, takže táto komodita bude aj v budúcnosti patriť medzi kľúčové z hľadiska štruktúry rastlinnej výroby na Slovensku.

Podľa I. Masára dochádza u nás ku koncentrácii spracovateľských kapacít. V uplynulom roku napríklad päť najväčších prevádzok vyrobilo 73 percent z celkovej produkcie pšeničnej múky a až 92 percent sladu. Štrukturálne zmeny neobchádzajú ani krmovinársky priemysel, ktorého výrobu však limituje nepriaznivý vývoj stavov hospodárskych zvierat.

„Nákupné ceny obilnín sa v rámci EÚ v podstate vyrovnali, takže vnútorné presuny z krajiny do krajiny sa obmedzili a po zohľadnení prepravných nákladov už nie sú ekonomicky výhodné. Ocitli sme sa v etape, keď naše národné pohľady a skúmanie musíme zasadiť do globálneho kontextu“, upozornil Ľudovít Pósa zo Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností.

Anna Omelková z Pôdohospodárskej platobnej agentúry - Agrárnych trhových informácií Slovenska (PPA-ATIS) konštatovala, že ceny zrnín od žatvy stúpajú a očakáva sa ich ďalší rast. V októbri sa tona potravinárskej pšenice predávala v priemere po 7 239 korún a kŕmna pšenica medziročne zdražela o 61,3 percenta. Až o 123 percent v porovnaní s vlaňajškom stúpla cena kŕmneho jačmeňa a o 92 percent drahšia je kŕmna kukurica. Zdražovanie obilnín ovplyvnilo aj predaj múky. Ceny múky v spotrebiteľskom balení stúpli v priemere o 56 percent a v prípade voľne ložených dodávok zhruba o 26 percent. V nadväznosti na očakávaný cenový rast obilnín možno podľa A. Omelkovej počítať s ďalším zvyšovaním odbytových cien múky a chleba.

Zaujímavo - aj keď vzhľadom na celkový vývoj nie prekvapujúco - vyznieva informácia PPA-ATIS, že realizačné ceny kukurice zaznamenávajú silnú konvergenciu a medziročne vzrástli o viac ako 70 percent. V Slovenskej republike stúpli v porovnaní s vlaňajškom dokonca až o 92 percent a sú vyššie ako ceny tejto plodiny na svetových trhoch.

Okrem iného k tomu prispela aj skutočnosť, že podľa monitoringu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory zaznamenala kukurica najväčší medziročný výpadok v produkcii zrnín. Začiatkom decembra mali poľnohospodári pozberaných 92 percent osevných plôch s priemernou hektárovou úrodou 4,27 tony. V porovnaní s minulým rokom tento ukazovateľ zaostal o 1,28 tony z hektára, t.j. o 23,1 percenta.
Ivan Javor
(Roľnícke noviny, č. 50, 14. decembra 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >John Deere 8400 beim Grubbern
John Deere 6330 con kverneland 5

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten