Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
lucerkové granule
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2012-01-28
noimage
Susene ovocie, orechy, mandle, mak...
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-12-10
noimage
Predám T815 Kontajnérovú
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2007-09-10

Biopotraviny nie sú všeliek PDF Tlačiť Email
Biopotraviny, čiže potraviny vyrobené zo surovín pochádzajúcich z ekologického poľnohospodárstva, si v posledných rokoch získavajú čoraz väčšiu obľubu. Zákazníci po nich siahajú najmä preto, lebo neobsahujú zvyšky pesticídov, majú lepšiu chuť, ich produkcia je šetrná k životnému prostrediu a zvieratá majú v ekochovoch lepšie životné podmienky. BRNO. To, že biopotraviny sú zdravšie, dokazujú i posledné výskumy. Netreba však strácať kritický úsudok, a preto nepodliehajme presvedčeniu, že kupovaním biopotravín si automaticky kúpime i zdravý život. Bioprodukty sú oproti konvenčným potravinám často niekoľkonásobne drahšie, takže keď sme už za ne ochotní minúť peniaze, dajme si pozor, aby sme nekúpili niečo, čo sa ako „bio“ len tvári.

O význame kvalitnej stravy snáď ani netreba hovoriť – šetriť a privierať oči nad pochybnou kvalitou sa jednoducho neoplatí. Pozor si však dajme aj na druhý extrém, samotná konzumácia biopotravín nás totiž nespasí. Dedičnosť, celkový životný štýl a stav ducha sú nemenej dôležitými faktormi, ktoré sa podpisujú pod stav nášho zdravia. Biospotrebitelia by preto nemali strácať zdravý sedliacky rozum, jesť striktne len potraviny s nálepkou „bio“ a. očakávať priamy zdravotný benefit je nezmysel.


Bio znamená kvalitu

Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že ekologické poľnohospodárstvo poskytuje tie najkvalitnejšie produkty.

Biozelenina a bioovocie obsahuje vyšší podiel vitamínu C ako konvenčné plodiny, a zároveň sú i chutnejšie, lebo obsahujú viac aromatických látok a menej vody, a nenájdeme v nich rezíduá pesticídov.

Biomlieko a hovädzie biomä-so zas má oproti bežným produktom kvalitnejšie zloženie esenciálnych mastných kyselín, mäso z ekochovov navyše neobsahuje zvyšky rôznych liečiv či látok podporujúcich rast.


Nevýhoda je len jedna

Bioprodukty sú nielen zdravšie, ale pomáhajú i predlžovať život. Výskum vedený britskou univerzitou v Newcastli potvrdzuje, že bioprodukty sú bohatšie na antioxidanty, ktoré znižujú riziko rakoviny a srdcových ochorení. Biomlieko obsahuje zhruba o 60 percent viac nutričných látok ako jeho konvenčný náprotivok, pýši sa aj vyšším obsahom vitamínu E. Biozelenina zas môže mať o 20 až 40 percent viac antioxidantov, železa, medi či zinku.

Hlavnou nevýhodou biopotravín je ich vysoká cena, a preto by sme si mali dať pozor, aby sme nekupovali falošné bioprodukty. Prívlastok „bio“ je dnes medzi výrobcami potravín populárny a najradšej by ním označili úplne všetko. Podľa informácií z českej Kontroly ekologického poľnohospodárstva to bol napríklad prípad firmy Danone, ktorá na český trh uviedla jogurty s nápisom „bio bifidus aktiv“.

Zákazníci si tak mohli myslieť, že ide o ekologický produkt. Úspešnú obchodnú stratégiu začali napodobňovať aj ďalší mliekari, čo ukončil až prehraný súdny spor, po ktorom musela spoločnosť Danone z obalov jogurtov slovíčko „bio“ odstrániť.


Hrozia im pokuty

Podľa českej legislatívy hrozí výrobcom neprávom označujúcim potraviny prívlastkami „eko“ či „bio“ až miliónová pokuta. Pokutu za tento prehrešok dostala napríklad spoločnosť Rajo Bohemia (150-tisíc Kč) za neoprávnený nápis „bio“ na jogurtoch, či spoločnosti Tesco a Europotraviny (spolu 200-tisíc Kč) za falošné ekovajcia.
Markéta Brunnerová
(Roľnícke noviny, č. 1, 4. januára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Claas Jaguar 840
CLAAS XERION TRAC VC ORIGINAL VIDEO SUPER...!!!

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten