Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

ramená hydrauliky na Zetor používané 900mm
ramená hydrauliky na Zetor používané 900mm
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-09-25
diferencial kompletný na Zetor
diferencial kompletný na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-04-10
noimage
PONUKAM
( / Rastlinná výroba)
2009-08-26

Má sa lepšie ten, kto špekuluje? PDF Tlačiť Email
V okrese Krupina sú poľnohospodárske podniky stále dôležitým zamestnávateľom. S priemyslom i službami je to totiž v tomto kúte Slovenska biedne. BRATISLAVA. V Krupinskom okrese je niečo vyše 19-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Slúži ku cti tamojších poľnohospodárov, že ani v ťažkých pôdno-klimatických podmienkach nenechávajú pôdu ležať ladom.

Vyzdvihol to aj Juraj Petruš, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Krupine, ktorá na sklonku minulého roku slávila 10-ročné jubileum. Jej členská základňa sa medzičasom rozrástla na bezmála 50 subjektov. Takmer všetky poľnohospodárske subjekty v okrese sú podľa J. Petruša členmi komory. Medzi nimi sú obchodné spoločnosti, družstvá a asi polovicu členskej základne tvoria súkromne hospodáriaci roľníci. Potravinárske firmy v okrese, či už mliekáreň, mlyn alebo mäsospracovateľ, zanikli, takže regionálna komora má čisto poľnohospodársky charakter.

Aj v tomto okrese sa vyskytuje fenomén skupovania poľnohospodárskej pôdy cudzincami. „Sú tu podniky s priemernou cenou pôdy 13-tisíc korún za hektár. Zahraniční podnikatelia však ponúkajú majiteľom i štvornásobok, dokonca aj 60-tisíc korún za hektár. Cez nastrčené osoby majú už takto skúpené sto hektárové parcely. Prichádzajú k nám Holanďania, Nemci a dokonca i Rusi,“ konštatuje J. Petruš.

Živočíšna výroba sa potýka s úbytkom stavov zvierat - najmä ošípaných. Ten sa možno ešte prehĺbi. Okres leží v zrážkovom tieni a v tomto roku bol postihnutý suchom, v dôsledku čoho boli úrody obilia len na úrovni 60 - 65 percent z dlhodobého priemeru.

Suverénne najväčším chovateľom ošípaných v okrese sa stal Poľnonákup Hontianske Nemce, ktorý skúpil či si prenajal viaceré veľkovýkrmne. Podľa J. Petruša nakupuje odstavčatá z Dánska a z Holandska a vyrába kŕmne zmesi prakticky len pre potreby vlastnej živočíšnej výroby. Každý mesiac pritom vykazujú na ošípaných stratu. Aj oni podľa J. Petruša už zredukovali stavy ošípaných z osem na tritisíc kusov. Dosiaľ vlastnila podnik Palma - Tumys, ktorá mení majiteľa a nevedno, čo urobia s chovom noví majitelia.

Aj mnohí chovatelia hovädzieho dobytka uvažujú o rušení chovov. „Bola chyba, že sa priame platby začali vyplácať na plochu. Momentálne sa tak majú lepšie tí, čo prakticky nič neprodukujú a žijú z dotácií, kým usilovní roľníci sa majú o to horšie, o čo viac produkujú. Poctiví sedliaci, čo zachovali živočíšnu výrobu, a sú tu podniky aj s 1700 kusmi dobytka, si obilie nechali pre vlastnú živočíšnu výrobu, a tak nemali pri ostatnom raste cien vyššie tržby za obilie. Rastie síce cena mlieka, ale zatiaľ možno konštatovať, že ten, kto poctivo robí, sa má horšie ako ten, kto špekuluje,“ myslí si Juraj Petruš.
Peter Kráľ
(Roľnícke noviny, č. 1, 4. januára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >valtra revo
Claas 204, 208 Mega dominator

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten