Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

vaÅa pod kapotu na zetor
vaňa pod kapotu na zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-10-17
tz4 k 14 b
tz4 k 14 b
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-08-06
Predám vleÄku
Predám vlečku
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-10-12

Rok 2008 by mohol byť rokom investícií PDF Tlačiť Email
Z pohľadu poľnohospodárov divoký rok 2007 priniesol popri mnohých problémoch nepochybne aj pozitíva. Po niekoľkoročnej stagnácii napríklad vzrástli ceny rastlinných komodít. V novembri stála tona potravinárskej pšenice 7171 korún, cena slnečnice sa vyšplhala na 11-tisíc korún a kukurica medziročne zdražela o 7,4 percenta, na 6 561 korún za tonu. MICHALOVCE. Tieto ukazovatele, ale aj zvýšenie tohtoročných priamych platieb na 80 percent dodali optimizmus manažmentom poľnohospodárskych podnikov v zemplínskom regióne pri zostavovaní plánov na rok 2008. V mnohých prípadoch smerujú investície do tých oblastí, ktoré boli v minulosti finančne poddimenzované.

„Tohtoročné vyššie priame platby chceme využiť na investície do pôdy. V rokoch 2008 - 2013 plánujeme investovať aj do skladovania obilnín. V nadväznosti na predchádzajúce podporné programy dobudujeme mechanizačné stredisko a strojové linky na zber krmovín, vývoz maštaľného hnoja a močovky. Súčasne očakávame, že nová ministerka pôdohospodárstva bude viesť rezort rozvážne a s nadhľadom a bude múdro presadzovať postavenie rezortu na vládnej úrovni. To všetko s cieľom dosiahnuť zrovnoprávnenie podmienok slovenského poľnohospodárstva s ostatnými krajinami EÚ, s dôrazom na naše špecifiká,“ hovorí Zdeněk Janičkovič, predseda RD Voľa v Michalovskom okrese.

Tento rok by mal byť aj rokom zmien. Manažmenty družstiev ustupujú od nerentabilných prevádzok a orientujú sa na tie, ktoré by im v budúcnosti mali priniesť zisk. Deje sa tak aj za cenu narušenia dlhoročných postupov. Jednoducho, pestuje sa to, čo prináša zisk.

„Očakávame skoré vyhlásenie výzvy na podávanie projektov v rámci Programu rozvoja vidieka. Dosiahnutý zisk v ostatných dvoch rokoch nás posmelil pri príprave rozvojových projektov na roky 2008 - 2009, ktoré by mali dosiahnuť vyše 20 miliónov korún. Súčasne vytvárame podmienky pre zapojenie sa do nových dotačných schém, hlavne do agroenvironmentu. Oziminy sa nám podarilo zasiať v optimálnych agrotechnických termínoch a zimné mesiace využijeme na prípravu jarných prác. V živočíšnej výrobe dosahujeme v ostatných rokoch permanentnú stratu, preto sme vlani utlmili chov ošípaných. Túto stratu chceme eliminovať, a to prostredníctvom zvýšenia produkcie v chove hovädzieho dobytka,“ prezrádza plány na rok 2008 Ján Kravec, predseda Poľnohospodárskeho a obchodného družstva Vechec v okrese Vranov nad Topľou.

Roľníci na najvýchodnejšom cípe republiky vstupujú do nového roka s miernym optimizmom. Ten vyplýva z dobrých výsledkov dosiahnutých v uplynulom roku. Tento trend chcú udržať aj naďalej.

„V rámci Programu rozvoja vidieka chceme realizovať projekty v objeme 13 miliónov korún. Konkrétne ide o rekonštrukciu skladu obilnín, skladu priemyselných hnojív a techniky. Do vozového parku pribudne nový traktor, sejačka a zberači voz na objemové krmivo. Pri tvorbe tohto smelého plánu nám pomôžu nielen optimálne klimatické podmienky, ale hlavne pracovitosť a um našich ľudí, ktorí boli v popredí dobrých hospodárskych výsledkov v minulom roku,“ uviedol Ján Fečík, predseda Roľníckeho družstva Koromľa v okrese Sobrance.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 1, 4. januára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >ZETOR Forterra 11441
Zetor blooten

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten