Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 207
   Dnes: 262
   Za mesiac: 5704
   Celkom: 402250

poloosy na zetor super 35 a 50
poloosy na zetor super 35 a 50
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2012-07-13
noimage
Kapusta
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-11-10
Traktor 12145
Traktor 12145
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-06-21

Rok 2008 by mohol byť rokom investícií PDF Tlačiť Email
Z pohľadu poľnohospodárov divoký rok 2007 priniesol popri mnohých problémoch nepochybne aj pozitíva. Po niekoľkoročnej stagnácii napríklad vzrástli ceny rastlinných komodít. V novembri stála tona potravinárskej pšenice 7171 korún, cena slnečnice sa vyšplhala na 11-tisíc korún a kukurica medziročne zdražela o 7,4 percenta, na 6 561 korún za tonu. MICHALOVCE. Tieto ukazovatele, ale aj zvýšenie tohtoročných priamych platieb na 80 percent dodali optimizmus manažmentom poľnohospodárskych podnikov v zemplínskom regióne pri zostavovaní plánov na rok 2008. V mnohých prípadoch smerujú investície do tých oblastí, ktoré boli v minulosti finančne poddimenzované.

„Tohtoročné vyššie priame platby chceme využiť na investície do pôdy. V rokoch 2008 - 2013 plánujeme investovať aj do skladovania obilnín. V nadväznosti na predchádzajúce podporné programy dobudujeme mechanizačné stredisko a strojové linky na zber krmovín, vývoz maštaľného hnoja a močovky. Súčasne očakávame, že nová ministerka pôdohospodárstva bude viesť rezort rozvážne a s nadhľadom a bude múdro presadzovať postavenie rezortu na vládnej úrovni. To všetko s cieľom dosiahnuť zrovnoprávnenie podmienok slovenského poľnohospodárstva s ostatnými krajinami EÚ, s dôrazom na naše špecifiká,“ hovorí Zdeněk Janičkovič, predseda RD Voľa v Michalovskom okrese.

Tento rok by mal byť aj rokom zmien. Manažmenty družstiev ustupujú od nerentabilných prevádzok a orientujú sa na tie, ktoré by im v budúcnosti mali priniesť zisk. Deje sa tak aj za cenu narušenia dlhoročných postupov. Jednoducho, pestuje sa to, čo prináša zisk.

„Očakávame skoré vyhlásenie výzvy na podávanie projektov v rámci Programu rozvoja vidieka. Dosiahnutý zisk v ostatných dvoch rokoch nás posmelil pri príprave rozvojových projektov na roky 2008 - 2009, ktoré by mali dosiahnuť vyše 20 miliónov korún. Súčasne vytvárame podmienky pre zapojenie sa do nových dotačných schém, hlavne do agroenvironmentu. Oziminy sa nám podarilo zasiať v optimálnych agrotechnických termínoch a zimné mesiace využijeme na prípravu jarných prác. V živočíšnej výrobe dosahujeme v ostatných rokoch permanentnú stratu, preto sme vlani utlmili chov ošípaných. Túto stratu chceme eliminovať, a to prostredníctvom zvýšenia produkcie v chove hovädzieho dobytka,“ prezrádza plány na rok 2008 Ján Kravec, predseda Poľnohospodárskeho a obchodného družstva Vechec v okrese Vranov nad Topľou.

Roľníci na najvýchodnejšom cípe republiky vstupujú do nového roka s miernym optimizmom. Ten vyplýva z dobrých výsledkov dosiahnutých v uplynulom roku. Tento trend chcú udržať aj naďalej.

„V rámci Programu rozvoja vidieka chceme realizovať projekty v objeme 13 miliónov korún. Konkrétne ide o rekonštrukciu skladu obilnín, skladu priemyselných hnojív a techniky. Do vozového parku pribudne nový traktor, sejačka a zberači voz na objemové krmivo. Pri tvorbe tohto smelého plánu nám pomôžu nielen optimálne klimatické podmienky, ale hlavne pracovitosť a um našich ľudí, ktorí boli v popredí dobrých hospodárskych výsledkov v minulom roku,“ uviedol Ján Fečík, predseda Roľníckeho družstva Koromľa v okrese Sobrance.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 1, 4. januára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >john deere walking tractor
john deere 6810 6205 6200 5400

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten