Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

Predám John Deere 4450
Predám John Deere 4450
( / Mechanizácia)
2011-08-07
kolesá 12,4 - 28 na Zetor
kolesá 12,4 - 28 na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-07-15
riadenie na zetor
riadenie na zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-10-17

Kukurica sa teší obrovskej popularite, význam cukru narastá PDF Tlačiť Email
December bol už tradične volatilným mesiacom, čo spôsobili najmä vianočné sviatky a koniec roka. Keďže veľa obchodníkov využíva Vianoce na dovolenky, obchodovanie tradične trpí menším objemom a nižšou likviditou. To môže spôsobovať aj výrazné cenové pohyby na trhu, ktoré sú ešte zvýraznené blížiacim koncom roka. Viacerí obchodníci zatvárajú na konci roka svoje ziskové pozície, portfólioví manažéri preskupujú jednotlivé komodity vo svojich portfóliách s cieľom pripraviť sa na nový rok.

Dá sa povedať, že celý poľnohospodársky sektor zažil veľmi úspešný mesiac, vyznačujúci sa hlavne prudkými rastmi cien komodít. V čele stála znovu kukurica. Jej cena v priebehu minulého mesiaca prudko stúpala najmä vďaka vzrastajúcemu dopytu po obilninách a prílevu nového kapitálu zo strany investičných fondov.

Kukurica sa teší obrovskej popularite medzi investormi, ktorí vidia obrovský záujem o túto plodinu, a preto ju vo veľkom skupujú. Zásoby kukurice sa počas vlaňajšieho roka v USA výrazne nezdvihli, napriek tomu, že tamojší farmári vysadili najviac kukurice od roku 1944.

Pri cene ropy nachádzajúcej sa tesne pod hranicou 100 dolárov za barel stúpa závratným spôsobom záujem o alternatívne palivá. A kukurica je jednou z významných surovín pri ich výrobe.

Práve v decembri americký senát prijal nový energetický zákon požadujúci väčší podiel alternatívnych zdrojoch v energetickom sektore. Takýto silný dopyt zo strany etanolových producentov odčerpáva kukuricu z trhu, a tým tlačí cenu nahor. K tomu treba pripočítať veľký dopyt zo strany chovateľov dobytka a potravinárskeho priemyslu.

Pri takomto silnom vplyve externých faktorov neprekvapuje, že cena kukurice vystrelila počas minulého mesiaca do nových desaťročných maxím!


Sója ťahá za kratší koniec

„Vojna o pôdu“ medzi jednotlivými poľnohospodárskymi produktmi stále pokračuje, avšak zdá sa, že sója v nej ťahá za kratší koniec. Napriek tomu, že v decembri jej cena znovu prudko rástla a vystúpila do nových 35-ročných maxím, veľa pôdy na úkor kukurice asi neukoristí.

Pritom ešte v novembri sa zdalo, že farmári by mohli nasiať na budúci rok výrazne viac sóje ako v roku 2007; prudký vzostup ceny kukurice však tieto špekulácie zahnal.

Napriek tomu, že sa obidve komodity nachádzajú na vysokých cenách, z hľadiska rentability sa farmárom v USA stále oplatí vysiať kukuricu, a nie sóju. Výnosy kukurice z akra pôdy sú stále približne 1,5-krát vyššie ako pri sóji. V tomto roku sa preto dá očakávať vyššie vysiatie sóje ako tomu bolo vlani, avšak pravdepodobne to nepokryje očakávaný silný dopyt po nej. Výsledkom by mal byť tak ďalší rast ceny tejto olejniny.

Americké ministerstvo prinesie na konci marca prvý prieskum očakávaní farmárov o vysiatí jednotlivých agrokomodít, na ktorý už obchodníci netrpezlivo čakajú.


Cukor sa „odtrhol z reťaze“

Počas minulého mesiaca sa konečne dočkala aj komodita, ktorá dlho čakala na svoju príležitosť.

Aj v mojich príspevkoch som viackrát spomenul, že cukor môže byť ďalšou komoditou, ktorá sa „odtrhne z reťaze“ a poletí prudko nahor. Bol totiž jednou z mala komodít, ktoré v uplynulom roku nezažili silný rastúci trend. Jeho čas prišiel v decembri.

Tento fakt však môže prekvapiť len málokoho, keď zoberieme do úvahy rastúci význam cukru ako suroviny na výrobu alternatívneho paliva - etanolu.

Cena ropy bola v historických maximách, a preto alternatívne palivá zažívajú boom. Výsledkom bol mesačný nárast ceny cukru o 11 percent!
Michal Májek, FIMEX Capital
(Roľnícke noviny, č. 3, 18. januára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zgmaschne, videos showing kbt online part tracrnd john deer
Claas Mähdrescher Versand

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten