Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  10 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 14
   Za mesiac: 5988
   Celkom: 377936

vrch hydrauliky zetor
vrch hydrauliky zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-01-17
noimage
lucerkové granule
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2012-01-28
Lely Hibiscus 1525 Vario
Lely Hibiscus 1525 Vario
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-06-06

Obilie už zrejme lacné nebude PDF Tlačiť Email
Na úroveň spred vlaňajšieho cenového boomu sa už ceny obilnín s najväčšou pravdepodobnosťou nevrátia. Uviedli to predstavitelia Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS). BRATISLAVA. „Ďalší vývoj cien sa predpovedá len veľmi ťažko. Bezpochyby ho ovplyvní cena obilia na medzinárodných burzách, očakávané oživenie nákupu zo strany výrobcov biopalív i mnoho ďalších faktorov. Zabudnúť nemožno ani na prípadné regionálne dopyty v Európe, ktoré by mohli narušiť súčasný relatívne vyvážený stav, v dôsledku ktorého sa ceny viac-menej vyrovnali. To zároveň znamená, že medziregionálne obchody s obilím sa momentálne predražujú - v našich podmienkach približne o 200 korún na tonu,“ povedal Jozef Rebro, predseda revíznej komisie ZVKSOS.

Z ďalších cenotvorných činiteľov menoval pokračovanie dovozov obilnín zo zahraničia, vplyv informácií o približne 5-percentnom zvýšení osevných plôch v EÚ, tvorbu zásob u prvovýrobcov aj ich obchodných partnerov a vývoj stavov hospodárskych zvierat.

„Niektoré tieto činitele môžu vyvolávať tlak na zvyšovanie cien obilia, iné zasa naopak. Od toho, v akej miere sa prejavia v praxi, budú závisieť aj realizačné ceny v nasledujúcich mesiacoch,“ dodal Jozef Rebro.

„Naše prognózy zo začiatku minuloročnej žatvy boli v podstate správne. Mierne sme sa zmýlili v tom, že sme nepočítali až s takým výrazným rastom cien, najmä v prípade kukurice. Zdražovanie obilnín a následne aj kŕmnych zmesí, ktorých ceny stúpli zhruba o 25 percent, má negatívny vplyv na živočíšnu výrobu. Z našich prepočtov vyplýva, že ak by sa odbytovými cenami mali pokryť aspoň náklady, momentálne by museli dosahovať asi 47 korún za kilogram živej hmotnosti u ošípaných a 31,60 Sk u brojlerov. Skutočnosť je však úplne iná, pričom najmä sektor bravčoviny produkuje na každý kilogram živej ošípanej nemalú stratu,“ konštatoval Marián Uhrík, predseda ZVKSOS.

Ako ďalej uviedol, pokiaľ sa v dohľadnom čase nič zásadné nestane, na Slovensku bude aj naďalej pokračovať pokles stavov ošípaných. Veľmi ľahko sa potom môže stať, že po oživení výroby a zreálnení cien budú u nás produkovať bravčovinu iba farmy s prevažne zahraničným kapitálom, ktoré budú využívať aj zahraničné služby.
Ivan Javor
(Roľnícke noviny, č. 3, 18. januára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Valtra power
Zetor traktor, Zetor trekker, Zetor traktori,

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten