Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

Predám traktor newholland
Predám traktor newholland
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-01-17
noimage
Predám pšenicu
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2008-09-25
noimage
červená mletá paprika
( / Rastlinná výroba)
2011-11-11

Obilie už zrejme lacné nebude PDF Tlačiť Email
Na úroveň spred vlaňajšieho cenového boomu sa už ceny obilnín s najväčšou pravdepodobnosťou nevrátia. Uviedli to predstavitelia Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS). BRATISLAVA. „Ďalší vývoj cien sa predpovedá len veľmi ťažko. Bezpochyby ho ovplyvní cena obilia na medzinárodných burzách, očakávané oživenie nákupu zo strany výrobcov biopalív i mnoho ďalších faktorov. Zabudnúť nemožno ani na prípadné regionálne dopyty v Európe, ktoré by mohli narušiť súčasný relatívne vyvážený stav, v dôsledku ktorého sa ceny viac-menej vyrovnali. To zároveň znamená, že medziregionálne obchody s obilím sa momentálne predražujú - v našich podmienkach približne o 200 korún na tonu,“ povedal Jozef Rebro, predseda revíznej komisie ZVKSOS.

Z ďalších cenotvorných činiteľov menoval pokračovanie dovozov obilnín zo zahraničia, vplyv informácií o približne 5-percentnom zvýšení osevných plôch v EÚ, tvorbu zásob u prvovýrobcov aj ich obchodných partnerov a vývoj stavov hospodárskych zvierat.

„Niektoré tieto činitele môžu vyvolávať tlak na zvyšovanie cien obilia, iné zasa naopak. Od toho, v akej miere sa prejavia v praxi, budú závisieť aj realizačné ceny v nasledujúcich mesiacoch,“ dodal Jozef Rebro.

„Naše prognózy zo začiatku minuloročnej žatvy boli v podstate správne. Mierne sme sa zmýlili v tom, že sme nepočítali až s takým výrazným rastom cien, najmä v prípade kukurice. Zdražovanie obilnín a následne aj kŕmnych zmesí, ktorých ceny stúpli zhruba o 25 percent, má negatívny vplyv na živočíšnu výrobu. Z našich prepočtov vyplýva, že ak by sa odbytovými cenami mali pokryť aspoň náklady, momentálne by museli dosahovať asi 47 korún za kilogram živej hmotnosti u ošípaných a 31,60 Sk u brojlerov. Skutočnosť je však úplne iná, pričom najmä sektor bravčoviny produkuje na každý kilogram živej ošípanej nemalú stratu,“ konštatoval Marián Uhrík, predseda ZVKSOS.

Ako ďalej uviedol, pokiaľ sa v dohľadnom čase nič zásadné nestane, na Slovensku bude aj naďalej pokračovať pokles stavov ošípaných. Veľmi ľahko sa potom môže stať, že po oživení výroby a zreálnení cien budú u nás produkovať bravčovinu iba farmy s prevažne zahraničným kapitálom, ktoré budú využívať aj zahraničné služby.
Ivan Javor
(Roľnícke noviny, č. 3, 18. januára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Claas Jaguar 840
Valtra

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten