Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

Predám traktor Valtra T 191
Predám traktor Valtra T 191
( / Mechanizácia)
2010-10-13
noimage
Kupim diskovy podmietac(diskace)3m.
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2007-12-03
predám motor 4701 v perfektnom stave
predám motor 4701 v perfektnom stave
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-05-06

Konečne môžu aj trochu žiť, nielen živoriť PDF Tlačiť Email
Roľníci, ktorí hospodária na juhu Zemplína, v týchto dňoch spriadajú plány na najbližšiu budúcnosť. Sú odvážnejšie ako po iné roky. Vyššie ceny zrnín a slnečnice im umožnili speňažiť vlaňajšiu úrodu podľa ich očakávaní. Výnimkou ostala iba repka, ktorej cena sa oproti minulým rokom nezmenila. VEĽKÉ KAPUŠANY. „Vlani sa nám napriek veľkým výkyvom počasia vydarili obilniny, najmä po kvalitatívnej stránke. Dobré boli aj úrody kukurice. V priemere sme pozberali šesť ton zrna z hektára a podarilo sa nám ju predať po 7 100 korún za tonu. Časť z nej máme ešte v sklade, ale postupne ju prevážame k odberateľovi. Spokojní sme aj so slnečnicou. Tú sme predali po 11400 korún za tonu. Z hustosiatych obilnín nás najviac potešila pšenica. Takmer celá úroda splnila ukazovatele na zaradenie do kategórie potravinárska. Aj preto sme časť z nej predali mlynárom do susedného Maďarska.

Škoda, že sa hore nepohla cena repky. Napriek tomu budeme v jej pestovaní pokračovať,“ hovorí Jozef Ivan, predseda Roľníckeho družstva Veľké Kapušany v Michalovskom okrese. Zároveň dodal, že po uplynulom úspešnom roku môžu nielen prežívať, ale aj investovať do tých oblastí, ktoré boli predtým v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov poddimenzované. Dobré ceny rastlinných komodít ich motivujú k ďalšiemu rozvoju podnikania. Ten však nie je možný bez investícií do techniky a zlepšenia pracovných podmienok ľudí.

„Najviac financií chceme investovať do zlepšenia životného prostredia nášho družstva. Chceme skultúrniť voľné hnojiská a žumpy. Tie spĺňajú náročné kritériá, ale v budúcnosti to tak nemusí byť. Okrem toho chceme zmodernizovať a obnoviť zastaralý vozový park. Uvažujeme o nákupe nového viacúčelového traktora, rozmetávadla maštaľného hnoja, ale aj lisovačov slamy. To všetko s cieľom skvalitnenia prípravy pôdy, ale aj prác v pozberovej fáze žatvy. Práve v tejto fáze zberu úrody sme najviac pociťovali nedostatok techniky, na ktorú by sa dalo spoľahnúť. Do týchto oblastí sme v minulosti investovali pomerne málo, preto sa v súčasnosti tieto resty snažíme zmazať. Chceme, aby naše hospodárske dvory boli pre našich ľudí pracoviskami, kde sa im budú dobre plniť náročné úlohy, ktoré nás čakajú. Súčasne našim pracovníkom v rastlinnej výrobe investíciami do techniky uľahčíme ich ťažkú a zodpovednú prácu na poliach,“ hovorí Jozef Ivan.

Plány poľnohospodárov z južného Zemplína zatiaľ nenarúša ani príroda. Dobre vzídené oziminy prikryla dostatočná vrstva snehu, a preto so stavom na poliach vládne spokojnosť. „Všetky oziminy zatiaľ zimujú tak, ako by mali, a sú v dobrej kondícii. Množstvo snehu zaručuje dostatok vlahy. To je dobrý štart do nového roku,“ dodáva predseda RD Veľké Kapušany.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 3, 18. januára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor Forterra 10641 i Ursus C-330M
John Deere 6330 con kverneland 5

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten