Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
Darujem konský hnoj
( / Rastlinná výroba)
2011-04-05
noimage
Predam valce
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-12-24
Rozmetadlo Warfama N-266
Rozmetadlo Warfama N-266
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-12-12

Mliečna rieka vie byť zradná PDF Tlačiť Email
K zvyšovaniu mliečnej kvóty pre krajiny EÚ sa podľa našich mliekarov treba stavať opatrne, ale produkciu chcú zvyšovať. BRATISLAVA. V roku 2015 v Európskej únii zanikne systém kvótovania produkcie mlieka a trh s touto komoditou sa zliberalizuje. V súčasnosti sa však ešte diskutuje o zvládnutí prechodného obdobia tak, aby náhla liberalizácia nespôsobila mliečnemu odvetviu šok.

Európska komisia sa zaoberá návrhom na postupné zvyšovanie mliečnych kvót pre jednotlivé krajiny do roku 2015 o dve percentá ročne. Začať by sa malo už v kvótovom roku 2008/2009. O takomto postupe sa hovorilo aj na Rade ministrov poľnohospodárstva EÚ koncom minulého roka a Slovensko vtedy proti tomuto kroku nenamietalo.

Medzičasom však naši mliekari a najmä prvovýrobcovia zneisteli, či je to dobré riešenie, keď sa už aj súčasnákvóta (1,04 miliardy kilogramov mlieka) plní len na 95 percent. Mliekari by pritom vedeli vyrobiť aj viac produktov, keby mali viac suroviny. Stavy dojníc na Slovensku však v uplynulých rokoch klesali.

Až do septembra 2007 dostávali prvovýrobcovia za surové kravské mlieko reálne menej ako pred vstupom do únie. Preto sa tešia z ostatného zvyšovania výkupných cien, ako aj z preorientovania ťažiska verejných podpôr na živočíšnu výrobu, lebo im to môže pomôcť dosiahnuť rentabilitu. Nie sú si však istí, či sa tento trend udrží.

Za výrazné neplnenie kvót hrozia sankcie. Naopak, výrazné zvýšenie produkcie môže naštrbiť pre nich uspokojivé výkupné ceny. Odpor prvovýrobcov pretlmočil Ivan Oravec, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, počas svojho vystúpenia na valnom zhromaždení Slovenského mliekarenského zväzu ako výzvu k opatrnosti.

Spolu so zástupcom Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka vyjadrili záujem zosúladiť svoje stanovisko s mliekarmi, aby na najbližšie stretnutie Rady ministrov odišla slovenská ministerka s jasným stanoviskom.

Mliekari na valnom zhromaždení svojho zväzu v utorok prijali stanovisko, že sú za postupné zvyšovanie kvót, ale až od roku 2009/2010, a nie už od 1. apríla 2008. Získal by sa tak čas na diskusiu a posúdenie situácie na trhu, ktorá sa začala prudko meniť len pomerne nedávno.

V diskusii zaznelo, že zvyšovanie produkcie mlieka pred liberalizáciou trhu je dôležité. Zvyšovanie kvót o dve percentá by však nemalo byť každoročné, ale malo by k nemu dôjsť radšej na trikrát po dve percentá, alebo len po 1 či 1,5 percenta. Mliekari v každom prípade požadujú od Bruselu jasný scenár krokov až do roku 2015.

Napokon sa postavili aj za zvýšenie minimálnej prahovej hodnoty čerpania kvót prvovýrobcami. Najlepšie na úroveň 80 až 85 percent. V súčasnosti je táto hodnota 70 percent, čo znamená, že chovateľovi stačí naplniť pridelenú kvótu tesne nad 70 percent, aby o ňu neprišiel. Môže tak držať v hrsti potenciál výroby surového kravského mlieka, ktorý by vedel lepšie využiť iný prvovýrobca.
Peter Fillo
(Roľnícke noviny, č. 5, 1. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >zetor 7341 /5
Aydın Galeri Çorum ZETOR Traktörleri yetkili bayii

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten