Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
PREDÁM CIBUĽU
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-08-16
závažie na Zetor pod prednú vaÅu
závažie na Zetor pod prednú vaňu
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-07-11
ramená spodné nové na Zetor
ramená spodné nové na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-07-11

Kvalitná sója zo Zemplína mieri aj do sveta PDF Tlačiť Email
Zemplínskym pestovateľom sóje počasie v minulom roku neprialo. Hneď po sejbe udreli mrazy, ktoré vystriedalo krupobitie a zavŕšilo netradičné sucho. Obavy producentov sóje o úrodu boli teda oprávnené a potvrdili ich aj samotné výnosy. V medziročnom porovnaní bola priemerná úroda sóje v zemplínskom regióne o pol tony nižšia. MICHALOVCE. Spoločnosť Matex Veľké Kapušany - Veškovce (okres Michalovce) patrí medzi najväčších a najúspešnejších pestovateľov sóje. Má skúsených odborníkov na jej pestovanie, ale je známa aj ako významné šľachtiteľské centrum. V spoločnosti Matex je nosnou odrodou Korada, s ktorou majú veľmi dobré skúsenosti.

„V minulom roku sme sóju pestovali na 340 hektároch. Priemerná hektárová úroda sa pohybovala na úrovni 2,3 tony. Je to menej ako v predchádzajúcich rokoch (v priemere o pol tony na hektár), ale vzhľadom na výkyvy počasia, na ktoré je sója citlivá, sme s úrodou spokojní. Mohla byť totiž aj oveľa nižšia. Na druhej strane bola vlaňajšia úroda kvalitná, čo sa prejavilo na jej cene - pohybovala sa v rozpätí od 7 800 do 11-tisíc korún za tonu. Časť úrody sme pritom predali aj do Rakúska a do Maďarska. A keďže naša sója bola kvalitná, rakúsky odberateľ je ochotný uzatvoriť kontrakt na tohtoročnú úrodu už v týchto dňoch,“ uviedol Ladislav Kováč, riaditeľ spoločnosti Matex.

Kým v minulosti bol záujem o sójové bôby na Slovensku takmer minimálny, v ostatných rokoch sa rapídne zvýšil. V Michaľanoch (okres Trebišov) vyrástla moderná linka na jej spracovanie a rozšíril sa aj okruh jej pestovateľov. So slovenskou sójou obchodujú významné svetové burzy. Stúpa aj jej cena, ale význam sóje v slovenskom agrosektore stále nie je taký, aký si zaslúži.

„Na základe doterajších skúseností musím konštatovať, že na Slovensku sme význam sóje stále nedocenili. Veľké rezervy sú v jej pestovaní, ale aj v kvalite. Sója si vyžaduje zodpovednú prácu počas celej vegetácie. V tomto roku uvažujeme s pestovaním sóje na 358 hektároch. Už v jeseni sme vykonali hlbokú orbu na 90 percentách plôch, kde by sme ju mali zasiať. Po nej nasledovala ďalšia. Sója je veľmi citlivá na pôdu. Sme si vedomí, že rizikový vplyv sucha, ktoré v ostatných rokoch postihuje náš región, môžeme eliminovať len klasickou, ale kvalitnou diferencovanou prípravou pôdy, pretože závlahy nemáme. Na druhej strane, táto zvýšená starostlivosť sa nám vypláca. Na poliach je pomerne dosť snehu, čo zaručuje dostatok vlahy v jarnom období pri sejbe sóje,“ konštatoval L. Kováč.

Najväčší vplyv na výšku úrod majú faktory prostredia - pôda, jej úrodnosť a poveternostné podmienky. „Počasie ovplyvniť nemôžeme, ale s tými ostatnými predpokladmi vysokých úrod sa chceme aj v tomto roku úspešne popasovať,“ dodal L. Kováč.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 5, 1. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor 6718
Michalov Zetor 5611

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten