Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
predám zemiakový kombajn
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2013-11-29
â¬7.800 Massey Ferguson 757.4 TV-2008
€7.800 Massey Ferguson 757.4 TV-2008
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-11-19
â¬3.100.Renault BSW65 2005
€3.100.Renault BSW65 2005
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-11-19

Kam potečie mliečna rieka? PDF Tlačiť Email
Vývoj v sektore výroby mlieka nabral v posledných mesiacoch minulého roku na obrátkach a nezdá sa, že by sa v blízkej dobe upokojil. Na danú situáciu zareagovala už aj Európska komisia, ktorá navrhuje postupné zvyšovanie mliečnej kvóty (o dve percentá ročne), a to až do času, kedy dôjde k úplnému zrušeniu kvótového systému (v roku 2015). BRATISLAVA. Reakcie slovenských prvovýrobcov a spracovateľov mlieka na túto aktivitu Európskej komisie sú zatiaľ takpovediac opatrné. Mliekari by síce chceli viac suroviny, ale ich rozvojové plány hatia problémy s odbytom. Na minulotýždňovom valnom zhromaždení navrhli, aby sa kvóta začala postupne zvyšovať až od kvótového roku 2009/2010, a nie už od 1. apríla 2008, ako to navrhuje komisia. A prihovárajú sa aj za to, aby sa kvóta nezvyšovala o dve percentá ročne, ale aby rástla pomalším tempom.

Medzi prvovýrobcami zasa akoby prevládal strach, že zvýšenie kvóty by mohlo znamenať pokles cien mlieka, ktoré teraz k ich spokojnosti rastú. „Nie sme proti zvyšovaniu kvóty a následne jej zrušeniu, ale na to sa treba dôkladne pripraviť a mať jasný scenár. Do toho spadá aj postupný nárast našej národnej kvóty. Bude však ešte otázkou ďalších rokovaní, akým tempom a o koľko percent by sa kvóta mala zvyšovať, aby to malo na našich prvovýrobcov i mliekarov pozitívny dopad,“ uviedol Milan Mišánik, predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR.

Zároveň dodal, že súčasťou reformy mliečneho sektora by malo byť aj riešenie pre marginálne oblasti, kde je produkcia mlieka jednou z ťažiskových aktivít, ale liberalizácia trhu by ju odtiaľ mohla takpovediac „vyhnať“.

„Pre rozvoj chovu dojníc na Slovensku je dôležité aj to, aby sa prvovýrobcovia v oveľa väčšej miere než doteraz spájali a vytvárali odbytové družstvá. Len vtedy môžu byť rovnocenným partnerom pre spracovateľov a dosiahnuť tak lepšie odbytové ceny,“ zdôraznil M. Mišánik.

Kým napríklad v susednej Českej republike sa cez odbytové družstvá realizuje väčšina z celkovej produkcie kravského mlieka, na Slovensku je to len okolo 15 percent, pričom by to malo byť aspoň 30 - 50 percent. Nečudo teda, že v ČR je nákupná cena dlhodobo vyššia ako u nás.

Ako ďalej uviedol M. Mišánik, k mimoriadne zaujímavému vývoju došlo na poľskom trhu s mliekom. Jeho cena sa tam za posledných päť rokov zvýšila z osem na aktuálnych trinásť korún za kilogram.

„Hoci Poliaci každoročne vyprodukujú podstatne viac mlieka, ako je ich kvóta, zháňajú surovinu aj v zahraničí - len na Slovensku by teraz chceli nakúpiť okolo 250 miliónov litrov ročne. Samozrejme, že ponúkajú vyššiu základnú cenu než slovenskí spracovatelia (o 1,50 až 2 Sk), pritom tamojšia norma na obsah tuku a bielkovín je o desatinu nižšia ako u nás,“ dodal M. Mišánik.
Roman Lettrich
(Roľnícke noviny, č. 6, 8. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >John Deere 9530
John Deere

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten