Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 260
   Za mesiac: 5155
   Celkom: 435458

kompletná kabína na zetor
kompletná kabína na zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-07-07
Å¡títky oznaÄenia na Zetor
štítky označenia na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2015-12-30
noimage
predám jačmeň
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2012-07-26

Kam potečie mliečna rieka? PDF Tlačiť Email
Vývoj v sektore výroby mlieka nabral v posledných mesiacoch minulého roku na obrátkach a nezdá sa, že by sa v blízkej dobe upokojil. Na danú situáciu zareagovala už aj Európska komisia, ktorá navrhuje postupné zvyšovanie mliečnej kvóty (o dve percentá ročne), a to až do času, kedy dôjde k úplnému zrušeniu kvótového systému (v roku 2015). BRATISLAVA. Reakcie slovenských prvovýrobcov a spracovateľov mlieka na túto aktivitu Európskej komisie sú zatiaľ takpovediac opatrné. Mliekari by síce chceli viac suroviny, ale ich rozvojové plány hatia problémy s odbytom. Na minulotýždňovom valnom zhromaždení navrhli, aby sa kvóta začala postupne zvyšovať až od kvótového roku 2009/2010, a nie už od 1. apríla 2008, ako to navrhuje komisia. A prihovárajú sa aj za to, aby sa kvóta nezvyšovala o dve percentá ročne, ale aby rástla pomalším tempom.

Medzi prvovýrobcami zasa akoby prevládal strach, že zvýšenie kvóty by mohlo znamenať pokles cien mlieka, ktoré teraz k ich spokojnosti rastú. „Nie sme proti zvyšovaniu kvóty a následne jej zrušeniu, ale na to sa treba dôkladne pripraviť a mať jasný scenár. Do toho spadá aj postupný nárast našej národnej kvóty. Bude však ešte otázkou ďalších rokovaní, akým tempom a o koľko percent by sa kvóta mala zvyšovať, aby to malo na našich prvovýrobcov i mliekarov pozitívny dopad,“ uviedol Milan Mišánik, predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR.

Zároveň dodal, že súčasťou reformy mliečneho sektora by malo byť aj riešenie pre marginálne oblasti, kde je produkcia mlieka jednou z ťažiskových aktivít, ale liberalizácia trhu by ju odtiaľ mohla takpovediac „vyhnať“.

„Pre rozvoj chovu dojníc na Slovensku je dôležité aj to, aby sa prvovýrobcovia v oveľa väčšej miere než doteraz spájali a vytvárali odbytové družstvá. Len vtedy môžu byť rovnocenným partnerom pre spracovateľov a dosiahnuť tak lepšie odbytové ceny,“ zdôraznil M. Mišánik.

Kým napríklad v susednej Českej republike sa cez odbytové družstvá realizuje väčšina z celkovej produkcie kravského mlieka, na Slovensku je to len okolo 15 percent, pričom by to malo byť aspoň 30 - 50 percent. Nečudo teda, že v ČR je nákupná cena dlhodobo vyššia ako u nás.

Ako ďalej uviedol M. Mišánik, k mimoriadne zaujímavému vývoju došlo na poľskom trhu s mliekom. Jeho cena sa tam za posledných päť rokov zvýšila z osem na aktuálnych trinásť korún za kilogram.

„Hoci Poliaci každoročne vyprodukujú podstatne viac mlieka, ako je ich kvóta, zháňajú surovinu aj v zahraničí - len na Slovensku by teraz chceli nakúpiť okolo 250 miliónov litrov ročne. Samozrejme, že ponúkajú vyššiu základnú cenu než slovenskí spracovatelia (o 1,50 až 2 Sk), pritom tamojšia norma na obsah tuku a bielkovín je o desatinu nižšia ako u nás,“ dodal M. Mišánik.
Roman Lettrich
(Roľnícke noviny, č. 6, 8. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor 6911
Claas Jaguar Speedstar

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten