Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
Dojacie zariadenie
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-06-20
Predám HON
Predám HON
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-10-12
noimage
Predám
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2009-09-18

Roľníkov zaskočilo zvýšenie cien hnojív PDF Tlačiť Email
Po dlhých rokoch strachu o prežitie sa v posledných mesiacoch začalo slovenským poľnohospodárom blýskať na lepšie časy. Nárast cien rastlinných komodít prvovýrobcom finančne pomohol, a to sa prejavilo na investíciách do pôdy či do techniky. Avšak pred začiatkom jarných prác sa opäť stretávajú s problémom, ktorý mierni ich optimizmus. SEJKOV. Súkromne hospodáriaci roľník Jozef Karch obrába 530 hektárov ornej pôdy v najvýchodnejšej oblasti Zemplína, v Sejkove (okres Sobrance). Je to pôda priemernej a podpriemernej kvality, nachádzajúca sa ďalej od významných vodných tokov - Uhu či Laborca. Zrážkové pomery sú tam nevyspytateľné a každý štvorcový meter pôdy si vyžaduje obrovskú starostlivosť, najmä investície do hnojenia.

„Každý, kto sa dá na podnikanie v poľnohospodárstve, si vie zrátať plusy a mínusy tohto kroku. Horšie je však vtedy, keď ho prekvapia také anomálie, aké sa objavujú v týchto dňoch. Po desiatich rokoch sa síce ceny rastlinných komodít dostali na úroveň, ktorá by nám umožnila viac investovať do pôdy a do techniky, ale na druhej strane, v čase pred sejbou sa výrazne zvýšili ceny umelých hnojív - medziročne až o 20 percent. To nemá žiadne rozumné zdôvodnenie. Ak k tomu prirátame stále rastúce ceny energií, zistíme, že roľníci si až tak veľmi nepolepšili. A to hovoríme o desaťročných cenách za obilie,“ hovorí Jozef Karch.

V tomto roku plánuje pestovať repku olejnú, pšenicu, ozimný a jarný jačmeň a kukuricu. Oproti osvedčeným komoditám pribudol v tomto roku aj ovos.

„Kúpil som 35 hektárov novej pôdy. Uvažoval som, na čo ju využijem, a rozhodol som sa práve pre ovos. Ide totiž o nenáročnú plodinu, ktorá je vhodná do neznámeho prostredia. Je vhodná tiež na oživenie pôdy, dokáže jej vrátiť život. Mám malú živočíšnu výrobu a ovos sa mi hodí do kŕmnej zmesi,“ konštatuje Jozef Karch.

Práve živočíšna výroba je v súčasnom období strašiakom malých súkromne hospodáriacich roľníkov. Väčšina z nich sa venuje rastlinnej výrobe, ale nejeden z nich by sa chcel pustiť aj do živočíšnej. Realita na slovenskom trhu však takéto zámery zametá pod stôl už v samotnom začiatku. Ceny ošípaných a hovädzieho dobytka, ktoré panujú v súčasností na Slovensku, sú totiž odstrašujúce.

„Súkromne hospodáriacich roľníkov sa vyššie priame platby, ktoré sa objavili v štátnom rozpočte, prakticky nedotknú. Ja osobne toto zvýšenie nepocítim. Skôr ich pocítia väčšie poľnohospodárske podniky so silnou živočíšnou výrobou. V mojom prípade investovať do živočíšnej výroby nie je reálne. Vstupy sú vysoké a zhodnotenie na slovenskom trhu s mäsom nezodpovedá vynaloženým investíciám,“ dodáva J. Karch.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 6, 8. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Valtra
Zetor blooten

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten