Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 263
   Dnes: 202
   Za mesiac: 3688
   Celkom: 451750

obmedzovacie skrutky
obmedzovacie skrutky
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-07-11
Predám bager FIAT HITACHI
Predám bager FIAT HITACHI
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-07-23
noimage
predam vitamino-mineralne koncentraty
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2010-05-09

Roľníkov zaskočilo zvýšenie cien hnojív PDF Tlačiť Email
Po dlhých rokoch strachu o prežitie sa v posledných mesiacoch začalo slovenským poľnohospodárom blýskať na lepšie časy. Nárast cien rastlinných komodít prvovýrobcom finančne pomohol, a to sa prejavilo na investíciách do pôdy či do techniky. Avšak pred začiatkom jarných prác sa opäť stretávajú s problémom, ktorý mierni ich optimizmus. SEJKOV. Súkromne hospodáriaci roľník Jozef Karch obrába 530 hektárov ornej pôdy v najvýchodnejšej oblasti Zemplína, v Sejkove (okres Sobrance). Je to pôda priemernej a podpriemernej kvality, nachádzajúca sa ďalej od významných vodných tokov - Uhu či Laborca. Zrážkové pomery sú tam nevyspytateľné a každý štvorcový meter pôdy si vyžaduje obrovskú starostlivosť, najmä investície do hnojenia.

„Každý, kto sa dá na podnikanie v poľnohospodárstve, si vie zrátať plusy a mínusy tohto kroku. Horšie je však vtedy, keď ho prekvapia také anomálie, aké sa objavujú v týchto dňoch. Po desiatich rokoch sa síce ceny rastlinných komodít dostali na úroveň, ktorá by nám umožnila viac investovať do pôdy a do techniky, ale na druhej strane, v čase pred sejbou sa výrazne zvýšili ceny umelých hnojív - medziročne až o 20 percent. To nemá žiadne rozumné zdôvodnenie. Ak k tomu prirátame stále rastúce ceny energií, zistíme, že roľníci si až tak veľmi nepolepšili. A to hovoríme o desaťročných cenách za obilie,“ hovorí Jozef Karch.

V tomto roku plánuje pestovať repku olejnú, pšenicu, ozimný a jarný jačmeň a kukuricu. Oproti osvedčeným komoditám pribudol v tomto roku aj ovos.

„Kúpil som 35 hektárov novej pôdy. Uvažoval som, na čo ju využijem, a rozhodol som sa práve pre ovos. Ide totiž o nenáročnú plodinu, ktorá je vhodná do neznámeho prostredia. Je vhodná tiež na oživenie pôdy, dokáže jej vrátiť život. Mám malú živočíšnu výrobu a ovos sa mi hodí do kŕmnej zmesi,“ konštatuje Jozef Karch.

Práve živočíšna výroba je v súčasnom období strašiakom malých súkromne hospodáriacich roľníkov. Väčšina z nich sa venuje rastlinnej výrobe, ale nejeden z nich by sa chcel pustiť aj do živočíšnej. Realita na slovenskom trhu však takéto zámery zametá pod stôl už v samotnom začiatku. Ceny ošípaných a hovädzieho dobytka, ktoré panujú v súčasností na Slovensku, sú totiž odstrašujúce.

„Súkromne hospodáriacich roľníkov sa vyššie priame platby, ktoré sa objavili v štátnom rozpočte, prakticky nedotknú. Ja osobne toto zvýšenie nepocítim. Skôr ich pocítia väčšie poľnohospodárske podniky so silnou živočíšnou výrobou. V mojom prípade investovať do živočíšnej výroby nie je reálne. Vstupy sú vysoké a zhodnotenie na slovenskom trhu s mäsom nezodpovedá vynaloženým investíciám,“ dodáva J. Karch.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 6, 8. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >john deere 6320
John Deere Museum

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten