Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 262
   Dnes: 196
   Za mesiac: 4737
   Celkom: 452799

Kultivátor
Kultivátor
( / Mechanizácia)
2014-03-22
noimage
predaj obilia
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2009-07-22
predám kabínu na zetor 3011, 2011
predám kabínu na zetor 3011, 2011
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-05-06

Peniaze nám nedajú, ale povinnosti už áno PDF Tlačiť Email
O zavedení takzvaného povinného krížového plnenia - t.j. plnenia určitých zákonných požiadaviek v oblasti verejného zdravia, zdravia zvierat a rastlín, životného prostredia, životných podmienok zvierat a dodržiavania podmienok dobrého poľnohospodárskeho a ekologického stavu poľnohospodárskej pôdy - vedeli naši poľnohospodári už dlhšiu dobu, ale nevedeli, kedy sa tak stane. BRATISLAVA. Slovensko, ako aj väčšina nových členských štátov, po vstupe do Európskej únie začalo uplatňovať zjednodušený systém jednotnej platby na plochu, pričom základnou podmienkou pre ich získanie je splnenie požiadaviek na dobré poľnohospodárske a environmentálne podmienky. Systém jednotnej platby na plochu by sa však mal využívať len do konca roku 2010 a s tým súvisí aj nutnosť uplatňovania spomenutého krížového plnenia.

Únia od nových členov žiadala, aby ho začali uplatňovať už od roku 2009, kým nové členské krajiny presadzovali až rok 2013, kedy budú tamojší poľnohospodári dostávať rovnaké dotácie, ako ich kolegovia v EÚ-15. Nakoniec však každá strana v niečom ustúpila a Rada ministrov nedávno schválila akýsi „harmonogram“ zavádzania krížového plnenia.

„Ministri poľnohospodárstva krajín EÚ sa dohodli, že príloha A (životné prostredie, verejné zdravie a zdravie zvierat, identifikácia a evidencia zvierat) sa bude v nových členských štátoch uplatňovať od roku 2009 a prílohy B a C (verejné zdravie, zdravie zvierat a rastlín, oznamovanie chorôb, starostlivosť o zvieratá) od roku 2011,“ konštatoval Alexander Čarný, riaditeľ Odboru metodiky podpôr a správnych činností MP SR.

Ako ďalej uviedol, rezort pôdohospodárstva realizoval v minulom roku projekt s názvom Technická asistencia pri príprave a implementácii systému krížového plnenia v SR. Výstupy z tohto projektu sú obsahom príručky pre farmárov, ktorá je zverejnená na internetovej stránke MP SR a prostredníctvom regionálnych pracovísk platobnej agentúry bude distribuovaná medzi poľnohospodárov.

„Príručka obsahuje ustanovenia krížového plnenia, ktoré musí poľnohospodár plniť, ako aj informácie o kontrolách na mieste. Súčasťou uvedeného projektu bol tiež systém krátenia platieb a aj ten bude v najbližších dňoch zverejnený,“ dodal A. Čarný.

Samotní prvovýrobcovia však nie sú z uplatňovania krížového plnenia nadšení, pretože si to od nich vyžiada zvýšené náklady, ktoré pritom zväčša neprispejú k zefektívneniu výroby. „Splnenie požiadaviek zakotvených v systéme krížového plnenia si len v prípade chovu hovädzieho dobytka vyžiada náklady na úrovni siedmich miliárd korún,“ povedal Milan Mišánik, predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR.

„Rozdielne podmienky, s ktorými sme vstupovali do EÚ, sa nebudú zmenšovať, ale naopak, prehlbovať. Nebudeme totiž dostávať rovnaké podpory ako poľnohospodári v EÚ-15, ale budeme musieť plniť rovnaké normy,“ povedal pre ČTK prezident Agrárnej komory ČR Jan Veleba na margo krížového plnenia.

Miroslav Jirovský, predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR, zasa pripomenul, že kým staré členské štáty sa na zavedenie systému krížového plnenia pripravovali 15 rokov - od roku 1992 do roku 2006, nové členské krajiny majú na to podstatne menej času, nehovoriac o tom, že dostávajú aj oveľa nižšie dotácie.
Roman Lettrich
(Roľnícke noviny, č. 6, 8. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >CLAAS QUADRANT 2100 & 2200 ORIGINAL VIDEO...!!!
Valtra T140

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten