Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 261
   Za mesiac: 5156
   Celkom: 435459

noimage
SKORÉ ZEMIAKY
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-03-20
noimage
Predám pšenicu
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2012-01-10
noimage
Predám kvalitne lúčne seno
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-02-04

Stále nevedia, či budú mať repu PDF Tlačiť Email
Uzatváranie zmlúv medzi cukrovarmi a pestovateľmi cukrovej repy mešká. Jeden cukrovar rokuje s každým dodávateľom osobitne, druhý verí v spoločnú dohodu v rámci zmiešanej komisie. BRATISLAVA. Termín sejby cukrovej repy sa nenápadne približuje, ale kontrahovanie suroviny cukrovarmi ešte veľmi nepokročilo. V piatok sa pokúsia tento proces urýchliť zástupcovia pestovateľov a cukrovarníkov na rokovaní pod kuratelou rezortu pôdohospodárstva.

Predstavitelia Slovenských cukrovarov, s. r. o., Sereď veria v rámcovú dohodu s pestovateľmi. O podmienkach zmluvy rokujú v rámci zmiešanej komisie.


Veria v dohodu

„Podľa reštrukturalizačného plánu znižujeme výrobnú kvótu cukru o 5 940 ton (asi o desať percent), na 59 408 ton. Spolu s pestovateľmi hľadáme globálne riešenie pre adekvátne zníženie dodávok repy. Zatiaľ stále rokujeme, preto nechcem zatiaľ spomínať alternatívy dohody. Aj keď čas pokročil, dúfam, že do polovice februára dospejeme k doladeniu obsahu zmlúv,“ uviedol Dušan Janíček, konateľ spoločnosti Slovenské cukrovary.

Tá si potrebuje zakontrahovať repu na približne 8-tisíc hektároch. V rámci zmiešanej komisie pritom rokujú so zástupcami vyše sto pestovateľských subjektov.

Iná situácia je v Považskom cukre, a. s., Trenčianska Teplá. Tam rokovania v zmiešanej komisii uviazli a zástupcovia cukrovaru už asi mesiac rokujú individuálne s jednotlivými pestovateľmi. Do začiatku tohto týždňa sa im takto podarilo uzatvoriť zmluvy s asi 50-timi subjektami, a to na dodávku niečo vyše tretiny z plánovaného množstva repy.

Celkovo by pritom chceli zakontrahovať surovinu u 115 prvovýrobcov. Pôvodne mali 124 zmluvných pestovateľov, ale do reštrukturalizačného fondu EÚ odovzdali vlani v decembri 9 077 ton cukru a o právo dodávky repy tak prišli deviati pestovatelia z oblasti Levíc.

Pestovateľom ponúkajú na podpis už druhú verziu zmluvy. Znížili tarifu na dopravu rezkov a zrušili logistický poplatok, teda hradenie dopravných nákladov pestovateľmi vzdialenými od cukrovaru viac ako 100 kilometrov. Základná cena aj s príplatkami je 30 eur za tonu repy. Malusy sú momentálne asi 2,5 eura.


Zatiaľ sa neznepokojujú

„Už o týždeň - dva bude termín na podpisovanie zmlúv kritický, lebo bude treba objednávať osivo a pesticídy. S pestovateľmi intenzívne komunikujeme, takže prichádzajú stále nejaké nápady a snáď sa to pohne. Do kampane však pôjdeme v každom prípade,“ konštatoval Richard Šulík, člen predstavenstva spoločnosti, na margo otázky, či je v hre aj samotná „existencia“ cukrovaru.

Pri súčasnej reštrukturalizácii klesá cena cukru aj repy a rentabilitu sa darí podľa neho udržať len na doraz. „V prípade cukrovaru je rentabilita asi jednopercentná a pre pestovateľov s 50-tonovými úrodami a 16-percentnou cukornatosťou asi 6-percentná. My nemáme už v podmienkach zmlúv, kam veľmi ustupovať, aby sme neboli v strate. Nerobíme si zálusk na nejaký veľký zisk, keď prebieha reforma trhu s cukrom a mnohé fabriky v EÚ sú stratové či boli zatvorené. Takto sú výrobcovia tlačení, aby bol redukovaný prebytok cukru na trhu EÚ. Zatiaľ to ide dobre. Kým vlani bol prebytok 3,8 milióna ton, teraz je už len okolo 1,5 milióna ton cukru a o pár mesiacov sa situácia môže stabilizovať,“ myslí si R. Šulík.


S vlaňajškom sú spokojní

Cukrovar v Trenčianskej Teplej spracoval vlani 526-tisíc ton repy. Priemerná úroda 47 ton z hektára a cukornatosť 16,4 percenta boli podľa R. Šulíka príjemným prekvapením, pretože vzhľadom na aprílové sucho a júlové horúčavy to nebol priaznivý rok.

Dodaná surovina takmer stačila na naplnenie kvóty 72 600 ton (po stiahnutí cukru z trhu EÚ - pre Slovensko bolo pritom stanovené krátenie o 4,32 percenta). Chýbajúcich zhruba 5-tisíc ton si môžu doplniť v rámci koncernu Nordzucker.

Do výsledku je zarátaný už aj cukor, ktorý v Trenčianskej Teplej ešte len vyrobia v rámci tzv. ťažkoštiavnej kampane. Je to špecifikum tohto cukrovaru. Aby nemuseli udržiavať veľké sklady, časť cukru vyrobia z medziproduktu (ťažkej šťavy) dodatočne. V tomto roku bude „ťažkoštiavna“ kampaň trvať od 1. apríla do 20. mája.
Peter Fillo
(Roľnícke noviny, č. 6, 8. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor Tractor Original Video...
Claas Lexion 600

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten